Yaşam

Telif Hakkı Nedir ?

Telif Hakkı

Telif, bir düşünce veya bilginin kullanılması ve bunların yayılması ile ilgili tüm mevcut hakların bir kişide toplanmasıdır. Bu durumda bir eserin veya düşüncenin mülkiyeti tamamen bir kişiye aittir.

Telif hakkı oldukça önemli bir haktır. Günümüzde internette kullanılan ve günlük hayatta kullandığımız birçok materyal telif hakkına tabidir. Örneğin Google’da görseller kısmında bir arama yapıyor ve beğendiğiniz fotoğraflardan birini indirip kullanıyorsunuz. Ancak elbette diğer materyallerde olduğu gibi indirdiğiniz fotoğraflarda da telif hakkı fotoğrafı çeken kişiye aittir.

Günümüzde içerik üretiminin çok çok fazla artmasıyla birlikte görsel kullanımında da site sahipleri ve içerik üreticileri telif hakkı konusuna pek fazla dikkat etmemektedir. Hatta site sahipleri ve blog yazarları içerisinde, içeriği bile kopyalayan ve direkt olarak kendi sitesinde veya blogunda yayınlayan birçok insan mevcuttur. Ancak telif hakkı yasalarla da belirlenmiş olup ihlali suç olan bir unsurdur. Bir içerik üreten veya görsel sahibi olan kişiden izinsiz onun ürettiği bir şeyi kullanıyorsanız bu suçtur. Bu nedenle sizin olmayan bir içeriği, görseli, düşünceyi veya materyali izinsiz bir şekilde kullanmamalı, mutlaka sahibinden izin almalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu