Teknoloji

Tesla Şirketine Şok Dava

Nikola isimli firma, Tesla Semi araçları üzerinde kendi tasarımlarının yer aldığını iddia ederek yaklaşık olarak 2 milyar dolarlık tazminat davası açtığını söyledi.

Tüm dünya Tesla şirketine şok dava haberi ile güne başladı. Tesla, patent ihlali nedeniyle elektrik ve hidrojen yakıtlar üzerinde çalışan ağır vasıta üretimi gerçekleştiren ABD merkezli Nikola Motor girişimi aracılığı ile 2 milyar dolar tazminat istemiyle dava açıldı. Nikola Motor firması 2016 senesinde görücüye çıkarmış oldukları tasarımın Tesla aracılığı ile Semi modeli üzerinden kopyalandığı iddia edildi. Dava yakın zamanda görülmeye başlanıyor.

Uyarı Verilmişti

Mahkeme dosyasında 2017 senesinin kasım ayı içerisinde Nikola firması Tesla’ya bir ihtarname ulaştırarak Tesla’nın Semi modelleri üzerinde kendilerine ait veya benzerlik gösteren tasarım özelliklerinin yazılı şekilde belirtildiğini ve patent meselesi konusunda Semi’nin lansmanının durdurulmasını söyledi. Elon Musk ve Tesla’dan cevap alabildiklerini söyleyen Nikola firması patent davasına konular arasında Semi’nin gövde yapısı kapı ve ön cam tasarımı yer alıyor.

Tesla Semi’nin piyasa üzerinde kendi şirketlerinin yatırımcı ve ortak çekme hedeflerini engellemiş olduğunu açıklayan Nikola, zararlarının tazmini konusunda yaklaşık olarak 2 milyar dolar istiyor. Tesla ise davanın patent konusunda yasal zemininin yer almadığını söylüyor. Mart ayı içerisinde ilk kargo teslimatını gerçekleştiren Tesla Semi araçlarının seri üretimi konusunda 2019 tarihinde geçilecek ve ilk teslimatlar 2020 yılında başlıyor.

2021 Yılında Üretimi Yapılacaktı

Nikola firması ocak ayı içerisinde Arizona’da 1 milyar dolar yatırım yaparak bir fabrika kuracağını açıkladı. Yaklaşık olarak 8 bin adet hücre yakıtlı tır konusunda ön sipariş aldığını açıklayan firma 2021’de üretime geçeceğini söyledi. Tesla Model 3 üretimindeki sorunlarla son dönemlerde gündeme gelirken, gözler firmanın açıklayacağı ilk çeyrek sonuçlarına çevrilmeye başlandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu