Sağlık

Testosteronu Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Testosteronu Artıran Yiyecekler Nelerdir? Çoğu insan tarafından testosteronu artıran yiyecekler merak edilmektedir. Susam, istiridye ve kaju gibi bazı besin türleri hem erkeklerde hem de kadınlarda libido, doğurganlık ve artan kas kütlesi ile ilgili bir hormon olan testosteron üretimini artırmaya yardımcı olan bir mineral olan çinko için harika kaynaklardır.

Testosteronu Artıran Yiyecekler Nelerdir? Keten tohumu, somon ve sardalye gibi omega 3 bakımından yoğun besinler de kandaki iyi kolesterol, HDL düzeylerini yükseltmeye destek olarak testosteron hormonunun üretimini teşvik eder. Kakao ve nar gibi iyi düzeyde antioksidan barındıran gıdalar da testosteron üreten hücrelerin korunmasına destek olarak vücuttaki bu hormonun seviyesini çoğaltır. Testosteronu artıran yiyecekler şunlar:

Kaju

Kaju fıstığı, erkeklerde ve kadınlarda kas kütlesi kazanımını kolaylaştıran, testosteron üretimini artıran önemli bir mineral olan çinko açısından zengin yağlı bir bitkidir.

Kakao

Kakao, testosteron üretiminde etkin görev alan hücreleri serbest radikallere karşı en iyi şekilde koruyan ve vücuttaki bu hormonun seviyesini artıran antioksidan bileşikler olan quercetin ve apigenin açısından zengin bir meyvedir.

Keten Tohumu

Testosteronu artıran yiyecekler arasında bir diğeri de keten tohumu. Büyük miktarda omega 3 içerdiğinden, keten tohumu kandaki iyi kolesterol miktarını artırırken kötü olan kolesterol düzeyini düşürmektedir. Testosteron üretimine doğrudan katkıda bulunur ve teşvik eder.

İstiridye

Çinko açısından zengin olduğu için istiridye, erkeklerde ve kadınlarda testosteron varlığını çoğaltmaya, doğurganlığı ve libidoyu iyileştirmeye destek olan harika bir yiyecek seçeneğidir.

Avokado

Testosteronu artıran yiyecekler listesinde yer alan Avokado, iyi miktarda beta-karoten ve omega 3 kaynağıdır. HDL’nin artmasını destekleyen ve testosteron üretimini artıran antioksidan özelliklere sahip besinler içeren bir meyvedir.

Nar

Nar, bireylerde testosteron üretiminden sorumlu bulunan bazı hücreleri serbest radikallere karşı koruyan, libido ve kas kütlesi kazanmayı destekleyen iyi miktarda kuersetin, tanenler ve ellagik asit, antioksidan etkiye sahip biyoaktif bileşikler içerir.

Yumurta

Tavuk, bıldırcın ya da ördek yumurtaları da testosteron üreten hücrelerin kullandığı bir besin maddesi olan D vitaminini yüksek oranda içerdiğinden, kadın ve erkeklerde testosteron üretimini artırmaya yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu