Sağlık

Trombosit Nedir, Trombosit Değerleri Ne Anlama Gelir?

Trombosit Nedir, Trombosit Değerleri Ne Anlama Gelir? Kan pulcuğu olarak da tabir edilen trombositler, kemik iliği dokusunda yer alan hücrelerin kana geçerken parçalanmasıyla oluşmuş hücrelerden oluşmaktadır.

Trombosit Nedir, Trombosit Değerleri Ne Anlama Gelir? Trombositler, kan hücrelerinin en küçüğüdür. Mikroskop altında ufak plakalar biçiminde görülebilen çekirdeksiz yapılardır. Kandaki trombosit oranı, kişinin hayatı için oldukça önem teşkil etmektedir. İçeriğinde biyokimyasal madde çeşitliliği bulunmaktadır. Bu sayede kanda meydana gelen kimyasal reaksiyonlar düzenlenmiş olmaktadır. Herhangi bir yaralanma söz konusu olduğunda trombositler pıhtılaşmayı başlatmaktadır. İlk olarak hasarlı damarın bulunduğu yerde birbirine bağlanırlar. Sonrasında kan damarlarının çevresine yayılıp kanamayı kontrol altına alma görevi üstlenirler.

Kanayan bölgeye tutunarak yayılırlar. Diğer yandan oluşan yaranın tamamen kapanması ve iyileşmesi için pıhtılaşma sürecine katkıda bulunurlar. Pıhtı oluşumuna hız kazandırırken kan miktarının azaltılması amacıyla kan damar çeperinin kasılmasına da destek sağlarlar. Trombositlerin kandaki miktarı, karaciğer tarafından kontrol altına alınmaktadır. Yaklaşık olarak 8 ile 10 günlük ömürleri bulunan trombositler, daha sonra dalak tarafından parçalanmaktadır.

Genel olarak trombositlerin vücuttaki görevi; kanamaları önlemek, kanamanın durmasını sağlamak ve yara dokularının iyileşmesine katkıda bulunmaktır. Bu nedenle kandaki trombosit sayısı düşerse kanamaların durdurulması ve yaraların iyileşmesi zorlaşacaktır. Ortaya çıkan düşük trombosit sayısı, fonksiyon bozukluğu yaratarak kanamaya yatkınlığı yükseltmektedir. Yüksek trombosit sayısı ise kanın damarda pıhtılaşma riskini yükseltmektedir. Dolayısıyla vücuttaki trombositler, olması gereken normal değer aralıklarında bulunmalıdır.

Trombosit Normal Değer Aralıkları Nedir

Kan pulcukları değeri sağlıklı bir kişide, 150.000 ile 450.000 hücre aralığında olmalıdır. Taban değerin altına inildiği durumlarda trombositopeni olarak adlandırılan trombosit düşüklüğü meydana gelmektedir. Tavan değerin üzerine çıkılması durumunda ise trombositoz olarak tabir edilen trombosit yüksekliği söz konusudur.

Trombosit Düşüklüğü Ne Anlama Gelir

Yukarıda da bahsedildiği üzere trombosit değerinin düşmesi, olası bir kanamanın durdurulamaması anlamına gelir ki bu aynı zamanda hasta için hayati risk demektir. Kemik iliğindeki üretimin baskılanması ve kemik iliğinde hasar oluşması ile trombosit düşebilir. Ya da kan pulcuklarının üretimini düzenleyen hormon üretiminin düşmesi de trombositopeniye sebep olmaktadır.

Trombosit Yüksekliği Ne Anlama Gelir

Trombositin fazla miktarda olması, kanın pıhtılaşmasına yol açmaktadır. Kan hücrelerini düzenleyen hormonların artması, kimyasalların artması ve kemik iliği tümörlerinin oluşması gibi durumlarda trombosit yüksekliği söz konusu olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu