Sağlık

Türkiye de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları yazı dizisi -2-Kalp Hastalığı 

 

Kalp Hastalığı 

Kalp, göğüs kafesi içerisinde akciğerler ile birlikte, sol tarafta duran hayati bir organdır. Tüm dokular için gerekli olan besin öğeleri, başta oksijen olmak üzere çeşitli mineral ve hücrelerin kan ile taşınmasında görevlidir. Ritmik şekilde kasılarak vücut için gerekli olan kanın pompalanmasını sağlar.  Kalp hastalığı olarak farklı ancak doğrudan kalbi ilgilendiren değişik sağlık sorunları bulunur. Kalp hastalıklarından en fazla görüleni, damar sertliğidir. Damar sertliği, yağ ve proteinsen birikimin kalp damarlarında esneklik ve yapısal olarak bozulması durumudur. Bir diğer sık görülen hastalık ise ritim bozukluğudur. Aritmi olarak adlandırılan hastalık, genelde kendini ciddi kalp çarpıntısı ile hissettirir. Gençlerde daha fazla görülmektedir.

Damar sertliği ve Aritmi hastalıklarına, çok ciddi bir kalp hastalığı olan Koroner Arter hastalığı da sebebiyet verebilir. Koroner arter, kalbin kendini beslediği ve tüm etrafını saran kan damarlarının genel adıdır. Bu hastalığa beslenme bozuklukları ve aşırı yağlı beslenme, hareketsiz yaşam sebep olmaktadır. Damar tıkanıklığının oldukça ciddi olduğu bir durumdur. Tüm bu damarsal hastalıkların oluşumu ve kalbin yeterliliği adına kendisini zorlaması sonucunda, kalp krizleri ortaya çıkar. Kriz ciddi ağrılar ile hastanın dolaşımsız kalmasına ve müdahale edilmemesi durumunda, ölümüne sebep olabilir.

Kalp hastalıkları arasında sık rastlanılan diğer bir durumda, kalp yetmezliğidir. Adından da anlaşılabileceği gibi, kalp gücünü kaybeder ve yeterli miktarda kan pompalayamamaya başlar. Genellikle kalp krizleri sonucunda oluşan hasarlar ve virüsler gibi durumlar hastalığa sebep olur. Bu hastalık tedavi edilmez ise, insan adeta yavaş yavaş ölür. Dokulara yeterli miktarda kan gitmemesi, geri dönüşü olmayacak hasarlara sebep olur. Eğer hastalarda yüksek tansiyon, alkol, sigara, hareketsiz yaşam ve doğuştan ya da bir başka hastalık sebebiyle oluşmuş, kalp kapakçığı sorunu var ise, kalp yetmezliği gözlenebilir. Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları bakımından, kalp hastalığı %26’lık oran ile üçüncü sıradadır ve kalp ili ilgili tüm hastalıklar, kalp hastalıkları kapsamında değerlendirilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu