Eğitim & Kurs

Ücretsiz Tiyatro Kursu

Oyuncu olmak isteyen adayların ya konservatuvar için çalışmaları ya da özel kurslara katılmaları gerekiyor. Ücretli ya da ücretsiz tiyatro kursu gibi seçenekler büyükşehirlerde bulunuyor.

Ücretsiz tiyatro kursu istanbul, İzmir gibi büyükşehirlerdeki belediyeler tarafından veriliyor. Ancak bu kurslarda oyuncu olmak için bir yönlendirme ya da garanti olmuyor. Genelde sınıf içi etkinlik şeklinde verilen eğitimler sonrası imkan varsa bir oyun sergileniyor. Sonrasında da yeni dönemde devam edilmesi söz konusu değilse bitiş sağlanıyor. Ücretsiz kurslar bu alanlarda yer almak isteyenler için bir deneme niteliğinde olarak tercih edilebilir.

Ücretsiz Tiyatro Kursu Nerelerde Veriliyor?

Belediyeler ücretsiz kurs veriyor. Ülkemizde oyuncu olmak isteyenlere özel kurslar da yardımcı oluyor ve ücretsiz eğitim veriyorlar. Ancak bu konuda herkes kursa alınmıyor. Konservatuvar ayarındaki kurslar için öğrencilerin özel yetenekle bu kurslara kabul edildiği bilinmelidir.

Belediyelerdeki kurslarda ise içinde oyuncu olma hevesi kalmış olan yetişkinleri sık sık görülür. Bu kişilerin genelde hobi olarak tercih ettiği bu eğitimde emeklilikten sonra vakit geçirmek için kursa geldikleri bilinir. Bu kurslarda eğitim almak isteyenler genelde yakın çevrelerini tercih ederek 3 aylık ya da yıllık eğitim seçeneklerinden yaralanır.

Ücretli Kurslar

Ücretli kurslar da eğitmen kalitesi ve kursun özelliklerine göre değişen fiyatlarla hizmet veriyor. Özellikle bilindik tiyatrocuların katıldığı derslerde ücretlerin yüksek olması kursiyerler için caydırıcı olabiliyor. Eğitim sonrası küçük bir oyun sergileyerek öğrenciler sınava giriyor ve MEB onaylı diplomalarını alabiliyor. Onun dışındaki kurslar için de ön bir şart olmadan herkes kayıt yaptırabiliyor. Sonuçta oyunculuk tek tip kişilerin yapabileceği bir meslek değil ve ne kadar bol çeşitlilik ve yaş aralığında insan varsa o kadar doğala yakın kadroların oluşması sağlanabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu