Sağlık

Akne Hakkında Bilmedikleriniz

Dış görünümlerine son derece büyük bir önem gösteren bayanların ciltleri en önemli parçaların başında geliyor. Özellikle dış görünümde kusursuzu yakalayabilmek bayanlar açısından çok önemli olduğundan cilt bakımlarını düzenli olarak gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Ancak cilt bakımlarında ve cilt görünümlerinde bayanların en büyük sorunlarının başında akneler geliyor.

Akne Hakkında Bilmedikleriniz
Akne Hakkında Bilmedikleriniz

Akne Neden Olur ve Nasıl Geçer

Çeşitli cilt bakım uygulamaları ve cilt bakım ürünlerinin kullanımı ile geçirilebilmekte olan akneler ile ilgili olarak bayanlar bilmedikleri çok sayıda detay bulunuyor. Akne gibi bir cilt sorunu özellikle de ergenlik ve yetişkinlik dönemleri aralığında kişinin başta yüz bölgesi olmak üzere çene ve boyun bölgesinde en sık karşılaşılan cilt problemlerinin başında geliyor.

Akne Hakkında Bilmedikleriniz
Akne Hakkında Bilmedikleriniz

Daha ilerleyen yaşlara gelindiğinde ise lekelenmeler ve kırışıklıklar ilave olarak cilt görünümünde var olan deformasyonun daha da artmasına neden olur. Bu yüzden bayanların çok yanlış uygulamalar ile denedikleri aknelerden kurtulabilme girişimleri daha büyük sorunlara yol açabiliyor. Daha büyük izler bırakmaması açısından aknelerin ciltten atılabilmesi için daha bilinçli bir şekilde uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Akneler folikül olarak isimlendirilmekte olan yağ kanalları içerisinde ciltteki ölü hücrelerin atılamadan birikmeye başlaması sonucunda ilerleyen süreç içerisinde cilde yapışarak yağ kanallarını tıkaması neticesinde ortaya çıkıyor.  Bu noktada erkeklerde daha yoğun şekilde görülen ve normal değerlerde bulunan androjen hormonları da akne oluşumunu diğer yağ salınım şeklini düzenleyen hormonların da etkisiyle itilebiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu