Sağlık

Ciğer Kan Yapar Mı?

 

Demir eksiliği olan veya kansızlık yaşayan insanlara her zaman ciğer yemeleri yönünde söylemler de bulunulur. Toplum da yaygın olarak ciğerin vücutta kan yaptığı düşüncesi yaygındır. Peki ciğerin vücutta kan yaptığı doğru mudur? Gerçekten kansızlığa iyi gelen bir besin midir? Ciğer hem mineral hem de A vitamini olarak çok zengin bir besin olduğunu biliriz. Kansızlığa gerçekten çare midir?

Ciğerin Önemli Faydaları Var

Ciğer özellikle kansızlık problemi yaşayan kişilere, hamilelere ve çocuklara oldukça faydalı bir besindir. Vücuttaki demir eksikliğine de iyi gelerek bu görevi de üstlenmektedir. Ayrı olarak vücuda ek besin takviyesi de olan ciğer, içinde bulundurduğu minerallerle çok fayda sağlayan zengin bir besindir. Ciğer yemeyi herkese önermelisiniz.

Çok önemli bir selenyum kaynağıdır ve kan hücrelerinin yenilenmesinde oldukça etkilidir. B12 vitamini ile kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini sağlar ve ciğerde de böyle önemlidir.

Ciğer ilaçları ve kimyasal etmenleri etkisiz hale getirebilen bir besindir fakat depolanmazlar. Vücuttaki toksinlerin atılmasında içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerle birlikte rol oynar. Ciğer enerjinizi arttırmakta da birebirdir.

Araştırmalar üzerine hafta da bir ciğer tüketen insanların özellikle yüzme esnasında eskiye göre daha dayanıklı oldukları gözlenmiştir. Ciğer içerisindeki demir mineralleri ile birlikte akciğer sağlığınızı korur ve kan dolaşımınızı düzenler.

Kansızlık İçin Ciğer Tüketiniz

İçerisinde B12 vitaminini bolca bulundurduğunu söylemek gerekir.  Ayrıca A vitaminini de bulunduran ciğer de böylelikle görme yetisi de gelişmektedir. Arnavut ciğeri dediğimiz yemeği de olan ciğerin bu yemeği oldukça sevilen bir yemek olduğunu söyleyebiliriz. Hem sağlığınız adına hem de damak tadınızın vazgeçilmezi olacaktır. Arnavut ciğeri ile kansızlık sorunu azalacaktır.

Gereğinden fazla tüketiminden kaçınınız. Kandaki kolesterol seviyesini arttırabilir. Kalp hastalıklarını tetikleyebilecek bir riske sebep olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu