Gebelik

Çocuk Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalısı Gerekenler

Çocuk Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalısı Gerekenler! Çocuk sahibi olmak birden fazla çiftin hayali olup bazı çiftler için bu durum zorlu ve sancılı süreçleri beraberinde getirmektedir. Bu nedenle çocuk sahibi olabilmek için ne yapmak gerektiğini merak etmektedir.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için çocuk sahibi olmak en keyifli aynı zamanda en zor ve vazgeçilmez bir durumdur. Çocuk sahibi olmak isteyen genç çiftler bunlar gerçekleşmediği vakit sağlık kuruluşlarından yardım almaktadır. Bu nedenle bu yazımızda çocuk sahibi olmak isteyen gençlerin yapması gerekenleri ele aldık.

Çocuk Sahibi Olabilmek için Yapılması Gerekenler

Kız çocukları özellikle hayatları boyunca yumurtaya dönüşecek folikülleri ile doğarlar. Bu daha doğrusu ergenlikte daha da artarak bununla birlikte her regl döneminde bir adet yumurtalarını yumurtalıklarından atarak menopoza kadar da bu durum bu şekilde devam etmektedir. Menopoza yaklaşıldığı zaman kalitesiz yumurtalar tam olarak gelişilmesi önlenir. Yani yumurtalıkta kalır fakat üreme süreci tamamlanmaya başlar.

Bunun tam tersi olarak erkeklerde ise ergenlikle birlikte sperm üretimi artar ancak yaş ve çevresel faktörlerden ötürü erkek sperminde azalış oluşmaya başlar. Erkekle bir günde 100 milyon tane sperm üretebilirken kadınlar ise her adet döneminde bir adet yumurta üretebilir. Bu nedenle bu kriterlere bağlı olarak hamilelik öncesinde kadın ve erkeklerin mutlaka sağlıklı beslenmesi, alkol ve sigara tüketiminden uzak durması, sağlıklı bir şekilde spor yapması gerekir.

Bunun yanı sıra şu bilgiyi de kaale alarak hamilelik, yumurtlamadan yaklaşık beş gün öncesinden başlamaktadır. Bu nedenle yumurtlama yani adet gününe kadar olan süreçte mümkün olmaktadır. Bu günleri önceden takip ederek, bu dönemde daha fazla ilişkiye girmek hamilelik şansınızı daha da arttıracaktır.

Tüm bunların yanında aynı zamanda yaş faktörü de önemlidir. Genç yaşta birliktelik yaşayan çiftlerin çocuk sahibi olma oranı diğerlerine göre daha fazladır. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyenler evliliklerin ilk yıllarında daha hızlı çocuk sahibi olabilmektedir. Bunların yanı sıra eğer çocuk sahibi olamama nedeni hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka bir sağlık kuruluşundan yardım alınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu