Diyet

Diyetin Finali Ve Sonrası

Diyetin Finali Ve Sonrası

Diyet ve spora alışan bünyeniz üç aylık bir diyetten sonra ortalama 13 kg kilo kaybı yaşamanızı sağlayacaktır. Bu kilo kaybı ideal bir kilo kaybıdır. Ancak istediğiniz kilo kaybı miktarı çok daha fazla ise üç aydır uyguladığınız diyet artık aynı şekilde devam etmelidir. Her ay ortalama 4 kg kilo kaybı olacak şekilde diyeti ve spora devam etmelisiniz.  Diyetin üçüncü ayından sonra günlük beslenmeniz için gerekli kalori miktarı sabit kalmalıdır. Günlük kalori miktarını daha aşağı düşürmek için diyete uzun süre devam etmeniz ve altıncı aydan itibaren düşürmeniz gereklidir. Diyet devam ettikçe yapacağınız spor miktarı artacaktır. Bu durumda günlük kalori miktarınız hem vücudunuzu besleyecek hem de spor esnasında gerekli olan enerjiyi karşılayacaktır. Bu nedenle diyete devam edecekseniz günlük kalori miktarı belirli bir süre sabit kalmalıdır.

Diyet devam edecekseniz, günlük rutin bir hale gelen ve psikolojinizin günlük yapılması gereken bir aktivite olarak gördüğü spora da devam etmelisiniz. Yaptığınız spor hareketlerini çeşitlendirmeli, vücudunuzu şaşırtmalısınız. Her gün aynı hareketleri yaparsanız sade hareketin etki ettiği bölümler sıkılaşacak, diğer kısımlar yağlı kaldıkları için sarkık olacak ve vücut yapınız çirkin görünecektir. Bu çirkin görüntünün oluşmasını önlemek için vücudun her bölümünü çalıştıracak spor hareketlerinin tamamı yapılmalıdır.

Eğer diyete son verecekseniz yapmanız gereken, günlük yürüyüş aktivitenizi aksatmadan yapmalısınız.  Sporu birden bire bırakırsanız metabolizmanız normal düzenden daha az çalışan bir duruma gelecek ve bütün beslenme, sindirim düzeninizi bozacaktır. Bu duruma mani olmak için uzun süre yürüyüş yapmalı ve verdiğini,z kiloları geri almamalısınız. Ayrıca diyeti ve sporu tümüyle bıraktığınız anda vücudun alıştığı düzenin dışına çıkması ve hızlı kilo almanız durumu oluşur. Bu nedenle bir süre daha yürüyüşlerinize devam etmeli, beslenme düzeninizi belirli bir süre yavaş yavaş değiştirmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu