Diyet

Diyette Karşılaşılan Psikolojik Durumlar

Diyette Karşılaşılan Psikolojik Durumlar

Diyet ve spor yaparak  kilo vermeye başladığınızda her şey olumlu gitmeyecektir.  Özellikle beslenme düzeninizde meydana gelen değişimler sizi çok zorlayacaktır. Öncelikle kendinizi zayıflamak fikrine ve beslenme düzeninizin değişebileceğine ve bu durumun dizin için dünyanın sonu olmadığına inandırmalısınız.  Bu güne kadar çok yemek yiyerek doymanız sizin az öğünler yiyerek doyamayacağınız anlamına gelmez. Bu fikre psikolojik olarak kendinizi inandırmalısınız. Bu konuda zorlanabilirsiniz ve bu zorlanma çok normaldir. Alışkın olduğunuz beslenme durumundan başka bir beslenen düzenine geçmek psikolojik olarak direnç göstereceğiniz bir durum olsa da zayıf ve fit bir vücuda sahip olabileceğiniz düşüncesi ile bu duruma engel olmalısınız.

Diyetin ilerleyen aylarında kilo kayıpları belirgin hale geldiğinde arkadaşlarınızdan tebrikler, beğeniler alacaksınız Bu durum hem sizi diyete sadık kalma konusunda teşvik edeceğinden iyi bir durum hem de insanlar beni beğeniyor, diyete son verebilirim düşüncesine kapılmanızı sağlayabileceğinden olumsuz olarak etkileyebilir. Bu durumu lehinize çevirmek için hedef olarak koyduğunuz kilonuzun sizi nasıl göstereceğini ve o hedefe ulaştığınızda insanların size nasıl tepki vereceğini düşünmelisiniz. Bu sayede olumsuz düşüncelere kapılmaz ve diyete sadık kalmaya devam edersiniz.

Bir diğer psikolojik sorun diyet sürecinde arkadaşlarınız ile dışarı çıktığınızda yediğiniz veya yemeniz için ısrar edilen yemeklerdir. Bu tür durumlarda besin değeri ve kalorisi çok yüksek yemekler önünüze geldiğinde yemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durum sizi olumsuz etkileyecek ve diyete olan sadakatinizi bozacaktır. Böyle olumsuz bir durumla karşılaşmamak için olabildiğince salata ağırlıklı, çorba içerikli ve besin değerlerini tahmin edebildiğiniz yemekleri yemelisiniz. Bu davranış sizin diyete olan sadakatinizi  korumanıza yardımcı olacaktır. Arkadaş ortamlarında bu kadar diyet yeter, artık biraz yemek ye diyen arkadaşlarınıza aldırmamalı ve bildiğinizden şaşmamalısınız. Aklınızda hep diyete olan sadakatiniz olmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu