Sağlık

 Grip aşısı Nedir?

 Grip aşısı Nedir?

 

Grip, influenza isimli bir virüsün oluşturduğu enfeksiyon hastalığıdır. Özellikle çocuk, yaşlı, kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde daha tehlikeli boyutlarda seyir eden hatta ölümlerle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Genellikle kış ve ilkbahar mevsiminde salgınlar görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ nün verilerine göre her yıl dünya nüfüsunun %5′ ini etkilemektedir. Bu virüs çok hızlı ve kolay şekilde bulaşmaktadır. Öksürük, hapşırık, direkt temas ve ağız-burun akıntıları gibi damlacık yoluyla rahatlıkla bulaşalabilmektedir. Grip olan kişide ateş ve titremeler görülür. Baş ve karın ağrıları, halsizlik, öksürük, boğaz ağrıları, baş dönmesi gibi şikayetler oluşabilmektedir. Grip, viral kaynaklı bir hastalık olduğundan dolayı tedavisi yoktur. Antibiyotik tedavileri işe yaramaz. Yalnız hastalığın kolay atlatılabilmesi için oluşan şikayetleri yok edici ilaçlar kullanılmaktadır. Ateşin düşürülmesi, burun akıntısının ve kırgınlığın giderilmesi için tedaviler uygulanır ve yatak istirahatı önerilir. Dünya Sağlık Örgütü ve TC. Sağlık Bakanlığı tarafıdan gribin olumsuz etkilerinden korunmak için aşılanma önerilmektedir. Grip; şeker hastalarında, astım ve kronik kalp-damar sistemi hastalarında, 65 yaş üstü kişilerde yaşamsal risk oluşturmaktadır.

Grip Aşısı Ne Zaman Uygulanır?

Grip Aşısı Ne Zaman Uygulanır?

Grip aşısı, 6 ay-3 yaş arası çocuklarda ilk kez aşı uygulanıyorsa 2 doz uygulanır. Eğer 3-8 yaş arasında ise bir ay ara ile 2 doz uygulanır. 9 yaş üstü çocuklarda her yıl tek doz uygulanır. Grip aşısı uygulandık

tan sonra küçük yan etkiler görülebilmektedir. Eğer alerji ortaya çıkarsa ciddi yan etkidir. Bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Grip aşısı kış mevsiminde yoğun olarak rastlanıldığı için Eylül-ekim aylarında yapılmaya başlanır ve aralık ayına kadar devam eder. Grip aşısı sağlık bakanlığı tarafından değil, bireyin kişisel olarak yaptırabileceği özel aşılardandır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu