Sağlık

Kalp Hastalığı Olabilecek 6 Belirti

Kalp hastalığı olabilecek 6 belirti sayesinde bir çok insanın yaşayabileceği kalp rahatsızlıklarının önüne geçilmesi mümkündür. Son yıllarda çok daha fazla görülen ve insan sağlığında büyük rolü bulunan kalp hastalığı olabilecek 6 belirti ile erken tanı yapılabilir.

Kalp hastalığı olabilecek 6 belirti sayesinde insanların başına gelebilecek kalp rahatsızlıklarına karşı tedbir alınması mümkün olacaktır. Genel olarak kalp hastalıkları pek çok belirtileri göstererek hastalık kendini belli etmektedir. Kalp hastalıkları belirtileri gösterdiğinde ve şikayetler ile karşı karşıya kalındığından hiç zaman kaybetmeden kardiyoloji bölümüne başvurmalıdır. Uzman bir doktora muayene edildikten sonra yapılan teşhis sonrasında tedavi süreci başlatılmalıdır. İşte kalp hastalığı belirtileri şunlardır;

Göğüs Ağrısı ( Anjina )

Kalp damar hastalığına dayalı olarak göğüs ağrısı genel olarak enfor sırasında stresli zaman ya da yemek sonrası kalbin iş yükünün çoğalması ile meydana gelmektedir. Göğüs kemiği ya da sol göğüsten başlayarak sol kola, sırta, çeneye yayılan sıkıştırıcı veya ezici halde olan bir ağrı olmaktadır. Bu durum dakikalarca devam edebilen bu ağrı dil altı ilaçları ile ağız içi spreylerle azaltılması mümkün olabilir.

Nefes Darlığı ( Dispne )

Kalpten gelen nefes darlıkları genel olarak fiziksel aktiviteler ile başlayarak ilerleyici özellikte olmaktadır. Daha ilerleyen zamanlar içinde tedavi edilemez olması durumunda geceleri yastık sayısının artmasına ve düz yatamamaya sebep olacaktır.

Ödem ( PTÖ )

Kalp yetmezliğine bağlı olarak ödem vücutta su tutulumu olmasıdır. Özellikle bacakların ön yüzü ile karın boşluğu içi daha sık olarak ödemin oluştuğu yerlerdir. Akciğer ödemi olması durumunda hastanın yoğun bakım şartlarında tedavi edilmesi zorunlu olmaktadır.

Bayılma ( Senkop )

Bayılma kalp hastalığına bağlı olarak kısa süreli ve ani olmaktadır. Ancak tam bir bilinç kaybı söz konusudur.

Çarpıntı ( Aritmi )

Kalp hastalığında çarpıntı belirtisi kalp atışlarının normal olandan değil göğüs bölgesinde ya da göğüs kenarında hissedilmesidir.

Siyanoz ( Morluk )

Dokulara yeterli oranda oksijen gitmemesi nedeni ile el ve ayak parmakları ile dudaklarda meydana gelen mavimsi renk değişimine uğramasıdır. Doğumsal kalp hastalıkları, ağır kalp yetmezliklerine ve kapak hastalıklarına işaret edebilecek ciddi akciğer hastalıkları siyanoza neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu