Sağlık

KANSERDEN ZENCEFİL VE ZERDEÇAL İLE  KORUNABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

zencefil

Bugüne kadar bitkilerin kanser tedavisinde ne kadar güçlü bir ilaç olduklarından bahsetmemize gerek var mı bilmiyorum. Her geçen gün artan kanser hastalıklarına tıp dünyası hız kesmeden çareler aramaya devam ediyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki zencefil, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerini yok etme özelliğine sahip.

Tümörlerin büyümesini engelleyen zencefil, ayrıca tümörlerin küçülmesine etki ediyor.

zencefil

 

Zencefilde “gingerol” yani güçlü bir iltihap önleyici vardır. Kronik iltihapların kansere neden olduğu belirtilmektedir. Bu durumda zencefil; iltihaplı bölgeyi onarıyor ve kanser oluşma riskini yok etmiş oluyor.

Akciğer kanseri, kolon kanseri, prostat ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu olan zencefil; ayrıca kanser hastalarının acılarını hafifletmek içinde kullanılıyor.

Mide bulantısına iyi gelen zencefil kusmayı engelliyor.

Zencefil

Düşük dozlarda kapsül şeklinde kanser hastalarına veriliyor.

Fakat kemoterapide bulantıyı azaltmak içinde kullanılan zencefilin bitki olarak kullanımı aynı faydayı sağladığı söylenemez.

Karaciğeri güçlendiren zerdeçal,  içeriğindeki curcumin molekülü sayesinde başta kolon kanseri olmak üzere bütün kanser hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

“Curcumin”in  hücre yenileyici, güçlendirici ve hücre onarıcı özelliği vardır. Vücudumuzdaki p53 ile aynı işlevi gördüğünü söyleyebiliriz.

P53 NEDİR ?

Diğer adı tümör protein 53 olan p53, vücudumuzda hücre döngüsünü düzenler. Ayrıca organizmalarda kanser önleyici işlevi vardır. DNA ların tamir işlevini gerçekleştiren p53, DNA da tamir edilemeyecek kadar hasarlı hücre varsa bu hasarlı hücreyi öldürür. Bu şekilde kanser oluşumunu engeller.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu