Sağlık

Mide Yanması Şikayetleriniz Devam mı Ediyor

Mide Yanması Nedir?

Mide yanması midede bulunan asidin yemek borunuza kaçarak ekşime ya da yanma yapması halidir. Mide yanması şikayetleri aslında yemek borusundan kaynaklı bir sorundur. Mide yanmasını artıran besinler özellikle mide yanmasını artırır.

Mide Yanması Şikayetleriniz Devam mı Ediyor
Mide Yanması Şikayetleriniz Devam mı Ediyor

Mide Yanmasının Etkileri Nelerdir ve Mide Yanması Şikayetleriniz Devam Ediyor mu?

Mide yanması sonucunda bazı sorunlar ortaya çıkar. Ciddi sorunu ise yemek borusunda yara oluşması ihtimalidir. Mide Yanması şikâyetleri artması sonucu kanser olabilme riski de artar.

 Mide Yanmasının Tedavileri Nelerdir ve Yan Etkisi Var Mıdır?

Tedavi sırasında anlık çözümler sağlanabilir. İlaçların düzenli alınmasıyla birlikte şikâyetler azalır. Mide asidi dengesini düzenleyen ilaçlardır. İlaçların etkisi kısa sürede etkisini kaybeder. Mide yanması sırasında bazı gıdalar yanma oranını artırır. Süt, yulaf, şekeriz sakız, patates, sirke, maden suyu ve muz bazı durumlarda mide yanmasına neden olabilir.

Mide Yanması Şikayetleriniz Devam mı Ediyor
Mide Yanması Şikayetleriniz Devam mı Ediyor
Mide Yanması Şikâyetleri Olduğunda Geçici Önlem Alabilirsiniz

Mide yanması durumunda ilk olarak dar giysiler giymekten kaçının. Mideye baskı uygulayan kemer dahi bu durumu artırır. Gece yatmadan önce yemek yemeyin. Mide problemleri şikâyetleriniz devam ettiği sürece sizler uzun tedavi süreci başlatmalısınız. Sık kilo alıp veriyorsanız bu durumda da mide de şikâyetler yaşarsınız. Kilonuzu muhafaza etmeli ve kilo almamaya çalışmalısınız. Yemeklerinizi sık ve düzenli aralıklarla hafif gıdalar ile almaya çalışın. Mide yanması asla ihmale gelmez. İleri boyutları tehlikelidir. Sizler ilk olarak kendinizi gözlemleyin. Yediğiniz hangi yemeklerden sonra bu tarz şikâyetlerinizde artış yaşıyorsunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu