Sağlık

Otizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fiziksel bir hastalık olmaktan ziyade çoğunlukla psikolojik bir rahatsızlık ve ya hastalık olarak görülebilecek olan otizm şu anki tıbbın imkanları dahilinde yeterince çözümlenebilmiş bir hastalık değildir. Genel olarak beyinde bulunan çeşitli bölgelerin birbiri ile uyumlu ve koordineli çalışmaması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlık kalıtımsal olmakla beraber sonradan da oluşabilir. Otizmin en belirgin olduğu alan ise iletişimdir. Otizm rahatsızlığı bulunan kişiler sosyal olma konusunda zorlanırlar. İnsanlarla rahat iletişim kuramazlar ve sürekli olarak farklı davranış sergilerler. Otizmin gösterdiği sonuçlardan bir tanesi de duygular belli edememedir. Otizmli bir kişi heyecan, öfke, mutluluk gibi duygularını yüz ifadelerini yansıtamazlar ve bazen şiddetli acılarda hissiz kalırken ufak bir acıyı daha fazla hissedebiliyorlar.

Otizmli İnsanlar
Otizmli İnsanlar

Çocuklarda Otizm

Otizm genel olarak sonradan görülen bir rahatsızlıktır ve bu rahatsızlığı erken dönemlerde fark etmek rahatsızlığın giderilmesi konusunda önemlidir. Bebeklerde oyun oynama, çeşitli oyunlar karşısında tepkisiz kalma, oyuncakları sadece sallayarak ve yuvarlayarak oynama, akranlar oyun oynamama, sadece büyüklerin teşviki ile oyun oynama otizm belirtileridir.

Otizmli Bebek
Otizmli Bebek

Bu belirtilerin dışında otizmli kişiler bazen genel olarak insanların başarılı olduğu bir konuda başarısız olurken sıra dışı alanlarda da üstün yetenekli olabiliyor. Buna örnek olarak da New York’ta bir otistiğin 20 dk. helikopter ile gezmesinin ardında şehrin haritasını adeta birebir çizmesi gösterilebilir. Tedavi olarak da çeşitli ilaçlar, terapiler ve fizik tedavi ile giderilebiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu