Teknoloji

Son Dönemin Trendi Elektronik Spor Nedir?

 

Son zamanlarda spor olup olmadığı çok tartışılan ‘E-Spor nedir?’ sorusunda gelin birlikte kapı aralayalım.

E-Spor Nedir?

İnternet üzerinden oynanan multiplayer (çoklu oyunculu) oyunların oyuncular tarafından bir ortamda ya da ayrı ayrı kendi ağlarından bağlanarak düzenlenen turnuvalarda yarışmaları anlamına gelmektedir. Bu tür oyunların turnuvaları sürekli olarak düzenlenmekte ve kazananlara ciddi ödüller verilmektedir. Oyunları tarzlarına göre tek olarak ya da bir takım olarak oynayacağınız oyunlarda öncelikli amaç ilk sırada bitirmek olacaktır.

En Çok Oynanan Online Oyunlar

En çok turnuvası düzenlenen ve oyuncular tarafından bütün dünyada oynanan Counter Strike oyunudur. Oyunun ana amacı rakip takımda bulunan oyuncuları öldürerek skor elde edilmesidir. Belirli sayıya ulaşan takım da oyun sonunda kazanan takım olacaktır. 90’lı yıllardan bu güne oyun dünyasının tepesinde yer alan bu oyun E-Spor etkinliklerinin de ana kahramanı olmaktadır. En çok oynanan online oyunlar sıralamasında yer alan diğer bir oyun da kısaca LOL olarak bilinen Leage Of Legend’dir. Farklı güçlere sahip olan karakterlerin avatar olarak kullanıldığı oyunun amacı düşman bölgesini ele geçirmektir. Takımlar halinde oynanan bu oyunla birlikte uzunca saatler süren turnuvalar düzenlenebilmektedir. Karşı takımın oyuncularını öldürerek ilerleyip düşman bölgesindeki ana üssün de yok edilmesi gerekmektedir. Anlatımı oldukça kolay olsa da saatlerini bu oyunu öğrenmeye adayan oyuncuların öldürülmesi o kadar kolay olmamaktadır.

Günümüzde bir çok kuruluş E-Spor takımları kurarak bu alanda ilerlemeye çalışmaktadır. Düzenlenen turnuvalar için ekipler kurup sürekli olarak daha iyi olmak için çalışan oyuncuların beklentileri de bu tarz turnuvalara katılabilmek için sponsorlar kazanmaktır. Küçük çaplı turnuvalarda kendilerini göstererek büyük E-Spor organizasyonları yer alabilmek ve sponsor elde etmek için kazanmaya çalışırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu