Sağlık

Stres Durumlarını Ortadan Kaldırma Yöntemleri

Stresle baş edebilme

 

Stres nedir denildiğinde, öncelikle araştırılacak olursa birçok açıklamaya ulaşmak mümkündür. Ancak stres ; fiziksel yada psikolojik uyarılar sayesinde homeostazinin bozulma durumudur. Stres genelde belli olaylara tepki veya vücudumuzda oluşan bir duygudur aslında. Dış dünyadaki birçok etken bireyleri tetikler. Buna sürekli değişen dünyamızı da eklemek sanırım yeterli olacaktır. Karşımıza sürekli değişkenlikler veya olumsuz sonuçlar çıktığında genelde stres yaşama durumuna gireriz. Streste vücut dayanabildiği noktaya kadar dayanmaya çalışır.

Akabinde bir patlama noktası belirir. Bu noktadan itibaren vücut uyarı verir ve bu bir duygu ile dışarı vurulur. Stres bazen insanları hareketlenmeye iter. Yeni bir bilinç ve heyecan verici işler yapmaya yöneltir. Aynı zamanda da iyi bir baş ağrısı, mide ağrısı, döküntü ve uykusuzluk gibi problemlerde beraberinde getirebilmektedir. Bunlara ek olarak insanlarda stres sonrası bir güvensizlik, reddedilme ve öfke gibi sorunlar sonrasında depresyona girme olasılığı da oluşmuş olur. İnsan vücudu sinir sistemi ve belli hormonların aktive edilmesi ile stres durumlarına yanıt vermektedir. Hipotalamus ve böbreküstü bezleri adrenalin ve kortizol hormonlarını çok daha fazla üretmek ve onları kana serbest bırakarak sinyaller gönderir.

Bu hormonların özelliği ise kalp hızı, solunum hızı ve kan basıncı gibi metabolizmayı da hızlandırmaya yarar. Stres durumu genelde gerçek veya hayali deneyimleri de tetikleyebilmektedir. Aynı zamanda insanlarda stres bir nevi küçük bir meydan okuma ve insanları ayakları üzerinde durdurmaya yardımcı da olan bir etkendir. Küçük çaptaki stresler insanlara çoğu zaman enerji de vermektedir. Aynı zamanda dikkat ve performansı da arttırır. Stres durumlarını ortadan kaldırmak için ise öncelikle stresle mücadele etmeyi zihnen hazır olmamız gerekir. Düzenli spor yaparak stresten uzaklaşmak mümkündür. Günün her bölümünü ve saatini iyi değerlendirmekte stresi yenen davranış biçimlerinden birisidir. Rahatlamanızı sağlayacak düşünceler, etkinlikler yapılması da gayet önemlidir.

Bunlar futbol, kitap okuma, bisiklet, bahçe işleri ve balık tutma gibi daha birçok davranış olabilir. Örnek olarak yarım saat veya 45 dakikalık bir yürüyüş bile stresi ortadan kaldırmaya yeterde artar bile.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu