Teknoloji

Teknoloji Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün Mü?

Teknoloji Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün Mü? Bağımlılık, kişinin aktiviteye devam etmesi veya kontrolsüz bir şekilde kullanması, onsuz yaşayamaması, aktivite yapma isteğini kaybetmesi, isteyerek veya istemeyerek davranışı tekrarlaması halinde devam eden bir durumdur. Ayrıca bu tür kullanım ve davranışlar kişinin zamanının büyük bir kısmını almaktadır.

Teknoloji Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün Mü? Bir bağımlı, tüm zamanını ve fiziksel enerjisini bağımlı olduğu maddeye veya aktiviteye yatırır. Bu tür davranışlar insanlara ve çevrelerine zarar verir. Problemli internet kullanımı olarak da bilinen kompulsif internet kullanımı, son zamanlarda psikiyatride güncel problemlerden biri haline gelmiştir.

Teknoloji Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

İnternet ve teknoloji günümüzde hayatı kolaylaştırsa da zaman içinde beklenenden çok daha hızlı artan kullanımları “İnternet ve teknoloji bağımlılığı” olarak tanımlama ihtiyacını doğurmuştur. Online oyunlarda ve sosyal medyada uzun saatler geçirmek, internetsiz vakit geçirememek, kontrol edilemeyen online alışverişler internet ve teknoloji bağımlılığının hayatımızı nasıl etkilediğinin bazı göstergeleridir. Peki çağımızın problemi olan teknoloji bağımlılığından kurtulabilmek mümkün mü? Bu konuda verebileceğimiz tavsiyeleri şöyle ele alabiliriz:

  • İlk olarak bağımlılığın altında yatan sebep bulunmalıdır. Hatta bunun için ilgili bir uzman desteğine başvuru yapabilirsiniz.
  • Yaşam tarzınız ile ilgili bir problem varsa yaşam tarzınızı değiştirerek, sosyal sebeplerden meydana gelen bir bağımlılık varsa sosyal çevrenizi gözden geçirerek durumu ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Psikolojik problemden kaynaklanan bir altyapı söz konusuysa, bununla ilgili kendi farkındalığınızı ve kendi bilinçlenmenizi artırmaya çaba gösterebilirsiniz.
  • Aile üyeleriniz ya da yakın çevrenizden de bu konuda yardım talep edebilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda, birçoğumuzun kendimizi ve sosyal çevremizi tanımadığımızın farkına varmak mümkündür. Teknolojiyi yalnızca ihtiyacımız olduğu için mi kullanıyoruz, yoksa sadece gösteriş yapmak için mi? İşte bu soruya sağlıklı bir şekilde cevap bulabilmek için önce kendimizi tanımaya dönük bazı süreçlere girmemiz gereklidir. Teknoloji bağımlılığı yaşayan kişinin bu problemi kabul ederek bununla ilgili yardım almaktan utanmaması belki de çözüme ulaştıran yolun en can alıcı noktasıdır. Son olarak teknoloji kullanımını kısıtlamak ile ilgili uygulanabilecek taktikleri ve teknikleri öğrenerek hayatımıza acil bir şekilde entegre etmemiz, çözümü beraberinde getirecektir. Bu teknik ve taktikler, süre ve içerik kısıtlaması olarak uygulanabilir.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu