Diyet

Vegan Beslenme Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Vegan Beslenme Nedir ve Faydaları Nelerdir? Yapılan birçok araştırma, vegan beslenmenin faydaları olduğunu göstermiştir. Bizde bu yazımızda vegan beslenmenin faydaları neler ele aldık.

Vegan Beslenme Nedir ve Faydaları Nelerdir? Bitki bazlı beslenmek, çeşitli sağlık risklerini minimuma indirmektedir. Artık uzmanlar, bitki bazlı bir beslenme şeklini daha fazla önermektedir.

Beslenmede Çeşitlilik

Vegan beslenmenin faydaları, besinsel çeşitlilik sunar. Bitki bazlı diyetler, bileşimlerinde büyük ölçüde değişebilir. Sadece bitki bazlı bir diyet tüm hayvansal ürünleri hariç tutsa da, mevcut gıdaların çeşitliliği hala çok büyük. Bu beslenme şekli sebze, meyve, baklagiller ve kepekli tahılların yanı sıra fındık ve tohumlara dayanıyorsa özellikle sağlıklı olmaktadır.

Veganlarda Besin Alımı

Vegan beslenen kişiler besinsel yönden birçok farklı gıdayı tüketir. Günlük protein, karbonhidrat ve yağ alım miktarları diğer kişilere oranla daha dengelidir. Bu da sağlıklı bir şekilde beslenmenin gerçekleştiğini gösterir. Tüm gerekli besinleri içerecek şekilde planlama yapmak önemlidir.

Bitki bazlı bir beslenme düzeni, sağlıklı olmamız için gereksinim duyduğumuz bütün besinleri yeterince sunabilir. Fakat beslenme düzeniniz her ne olursa olsun, sağlıklı bir vücudun, gerekli bütün besin bileşenlerini içeren dengeli ve çeşitli bir diyete ihtiyacı vardır.

Bitkisel Gıdalara Öncelik Verin

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda bitkisel gıdalara öncelik verilmesi önemlidir. Bu sayede vegan beslenmenin faydaları elde edilebilecektir. Ancak dengeli bir şekilde beslenme planı yapılması da oldukça önemlidir.

Kansere Karşı Koruyucu

Vegan beslenmenin faydaları arasında en önemlisi şüphesiz ki kansere karşı koruma oluşturmasıdır. Vegan beslenen bireylerin kanser hastalığına yakalanma ihtimallerinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bundan dolayı da vegan beslenme stili insanlara tavsiye edilmektedir.

Vegan Beslenmenin Faydaları

Yukarıdakiler dışında vegan beslenmenin birçok açıdan yararı vardır. Bunları şu şekilde açıklamak mümkün olacaktır:

  • Dengeli bir bitki bazlı beslenme düzeni, mevcut diyet önerileri ile uyumludur ve sürekli olarak takip edilebilecek sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturur.
  • Veganlar önerilen günlük protein, karbonhidrat ve yağ alımı miktarlarına daha yakın olma eğilimindedir.
  • Yüksek lifli bir beslenme, diğer insanlara göre daha düşük bir BMI’ye yol açar. Bu nedenle, bitki bazlı bir beslenme şekline geçiş, aşırı kilolu ya da obez olan kişilerin tedavisinde de kullanılabilir.
  • %100 bitki bazlı bir beslenme düzeni, kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet ve belirli kanser türlerinin riskini düşürür.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu