Diyet

Vücut Sıfırlama Diyeti Nedir?

New York Times’ın en çok satan yazarlarından ve en ünlü spor eğitmenlerinden biri olan Harley Pasternak tarafından geliştirilen popüler ve yeni bir zayıflama yöntemi olan vücut sıfırlama diyeti, tüm dünya da olduğu gibi Türkiye’de de büyük ilgi gördü. Pasternak tarafından yapılan tanımlamaya göre 5 periyottan oluşan bu diyet, metabolizmayı sıfırlamak ve yeniden başlatarak daha hızlı biçimde kalori yakmayı ve zayıflamayı sağlıyor. Vücutta 15 gün gibi kısa bir süre içinde farkını gösteren sıfırlama diyetinin bir diğer güzel yanı da çok fazla egzersiz içermemesi.

Vücut Sıfırlama Diyeti Nedir?
Vücut Sıfırlama Diyeti Nedir?

Kolayca Vücut Sıfırlama ve Zayıflama

Bilinen öğün değiştirme diyetlerinin geliştirilmiş bir hali olarak da ifade edilebilen vücut sıfırlama diyeti, 3 x 5 şeklinde uygulanan bir sisteme dayanıyor. İlk beş gün yalnızca meyve ve sebze smoothieler yani blender yardımı ile hazırlanan meyve ve sebze püresi tüketimi ile devam etmekte. Buna ek olarak ilk periyotta yalnızca 10.000 adımlık yürüyüşten oluşan bir egzersiz uygulanıyor.

Vücut Sıfırlama Diyeti Nedir?
Vücut Sıfırlama Diyeti Nedir?

Diğer iki aşamada ise egzersiz olarak her gün beş dakika önerilen hareketleri yapmak yeterli oluyor. İkinci evrede ise sabah, öğlen ve akşam olmak üzere her gün 3 smoothie ve ek olarak aralarda iki atıştırmalık hakkı bulunmakta. Son aşaması olan 3. Dönemde ise2 öğün yemek ve 2 atıştırmalık hakkı ile birlikte 1 smoothie tüketilmekte. Oldukça kolay bir zayıflama yöntemi olan vücut sıfırlama diyetinde dikkat edilmesi gereken önemli nokta hazırlanan smoothielerin az yağlı, az şekerli ve az kalorili olması.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu