Burçlar

Astroloji ve Burçlar Arasında Bağlantı Var mıdır?

Astroloji biliminin ilerlemesiyle birlikte insanlar burç yorumları konusunda daha tatmin edici bilgiler alabilmektedir.

Astroloji Nedir?

Kelime anlamı olarak astroloji, TDK’ya göre yıldız falcılığı olarak tanımlanmaktadır. Yıldız takımları ve gezegenlerin hareketlerinin insanlar üzerindeki etlikerini inceleyen bir bilim dalı olarak da tanımlanabilir. Antik Yunan çağından bu güne kadar insanlar tarafından yıldızların ve gezegenlerin hareketleri incelenerek yorumlanmaya çalışılmıştır. Babil, Mısır, Çin, Yunan, Roma ve Arap uygarlıklarının geçmişte astroloji ile ilgilendikleri yapılan araştırmalar neticesinde bulunmuştur. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanlar bu değişkenleri teknolojiyi de kullanarak daha iyi takip edebilmektedirler. Astrolojide sürekli olarak gözlem, araştırma, ölçüm ve hesaplamalar yapmak gerekir. Hayatın sosyal, ekonomik, politik, duygusal durumlarını incelemek ve yıldız takımlarının ve gezegenlerin hareketlerine göre bunları yorumlamamıza olanak tanır.

Burç Nedir?

Kelime anlamı olarak burç,TDK’ya göre Zodyak üzerinde yer alan on iki takım yıldızına verilen ortak addır. Zodyak ise on iki takım yıldızının eşit aralıklarla dağıldığı burçlar kuşağıdır. Bu kuşaktaki 12 takım yıldızının konumu güneşin durumuna göre ayrılmış ve burçların oluşmasına sebep olmuştur. Yıldız takımının içinde bulunduğu konuma ve güneşin yörünge üzerinde bulunduğu tarihine göre hangi burçta olduğunuzu tespit edebiliyorsunuz. İnsanlar doğum günlerindeki bu pozisyona göre hangi burçta olduklarını bulabilirler. 12 adet ayrılmış aralık belirli tarihlerle sınırlandırılmıştır. 1 yıl içerisinde güneşin kendi ekseni etrafında dönüşü ile de bu tarihler netleştirilmiş olur.

Dolayısıyla astroloji ve burçlar arasında mutlaka bağlantı bulunur. Oluşturulmuş burçların tespiti ve yorumlamasında astroloji biliminde yardım alınır. Yorumlama işi astrologlar tarafından yapılmaktadır. Konumlara göre dünya üzerindeki insanların nasıl etkileneceği konusunda yorumlar yaparak gelecek hakkında tahminler yürütmeye çalışırlar. Dayandırdıkları bilimsel verilerle de insanlar üzerindeki inandırıcılıklarını sağlamaya çalışırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu