Anne-Çocuk

Bebeği Emzirme Pozisyonu ve Teknikleri Nelerdir?

Bebeği Emzirme Pozisyonu ve Teknikleri Nelerdir? Bebeği emzirme pozisyonu önemlidir. Bebeğin beslenme şeklinin ilk adımlarının doğru atılması ilerleyen zamanlarda beslenme düzenini belirleyebilir.

Bebeği emzirme pozisyonu hem anne hem de bebeğin genel sağlığı için oldukça değerlidir. Bebeklerin belirli bir süre anne sütü almaları gereklidir. Çünkü anne sütü bebeğin genel ve kişisel gelişiminde etkin bir role sahiptir.

Annelerin ilk emzirme deneyimleri olacak ise genellikle kafaları emzirme işlemlerinde karışık olur. Çünkü hangi durumda hangi emzirme biçimini tercih etmesi gerektiğini bilemez. Çevreden gelen öneriler ise; anne adayların iyice kafa karışıklığına neden olur. Bu yüzden bu konuda en doğru karar için; uzmanlara danışılması gerekir.

Bebeğin sağlıklı ve normal beslenmesi için anne adayının doğumdan önce emzirme pozisyonlarını öğrenmesi gerekir. Bebek doğduktan sonra kolay emzirme işlemi ile hem anne hem de bebek rahat eder. Genel olarak tercih edilen emzirme pozisyonları ise şunlardır;

Çaprazlama Beşik Tutuşu

Bebek bu pozisyonda göğüs ucunun rahat alabileceği şekilde anne tarafından tutulur. Bebeği tutan kolun göğüsün çaprazındaki koldur. Bazı durumlarda anneler için en iyi emzirme biçimi bu şekilde sağlanır.

Beşik Tutuşu

Günümüzde en yaygın emzirme pozisyonu bebeğin göğüsün ucu hizasında emzirilmesidir. Göğüsün aynı taraftaki kol ile de bebeğe destek sağlar. Böylece bebek emzirilme sürecinde anne ile oldukça güçlü bir bağ kurar. Çünkü bu şekilde anne tüm desteği bebeğe geçer.

Çanta Tutuşu

Bebekler bazen emzirme pozisyonlarını değiştirmek ister. Özelliklede uykusu geldiklerinde bebekleri emzirmek zordur. Genel olarak bu tarz durumlarda bebeğin ayakları arkada kalacak şekilde emzirilir. Bebeğin bağ kısmı ile göğüsün ucu kısmı yanlamasına birleştirilir. Anne bebeği çanta gibi tutar. Bebekler bazen bu emzirme pozisyonunda daha rahat ederler.

Yanlama Yaparak Emzirme

Bebekler için emmek hem oyun hem de besin kaynağıdır. Bu yüzden de sürekli olarak emzirilmek isterler. Bazen anneler için en rahat emzirme pozisyonu yanlama olarak gerçekleşir. Hem anne hem de bebek yan yatar. Anne bebeği göğüsün ucu kısmına alır. Böylece bebek hem anne ile oynar hem de emer. Anneler bu pozisyonu genellikle dinlenmek istedikleri zaman uygularlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu