Sağlık

Besin Alerjisi Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Besin alerjileri ve başa çıkma yolları tüm canlılarda önemli ve hızlı çözülmesi gereken bir sorundur. Yiyeceklerden gelen zararın en hızlı şekilde çözümüne bakılması gerekir.

Besin alerjileri ve başa çıkma yolları belirtilere göre bir düzine işlemi sürdürmeyi hedeflemektedir. Sağlığınızı sürdürmek ve anlık ölüme bile neden olabilecek alerjiyi çözmek için sağlık merkezlerini es geçmemeli bu kurumlara öncelik vermelisiniz.

Gıda Alerjisi Belirtileri Neler?

Yaygın görülen gıda alerjisi belirtileri bazı hallerde değişkenlik gösterir. Herkesin her alerjiye tepkisi farklı olacaktır. Gıda alerjilerinde genellikle belirti olarak şu sıralama yapılabilir: Kurdeşen, nefes darlığı, göğüs ağrısı, mide spazmı, deride kaşıntı, ağrı, bulantı sıkça görülür.

Gıda Alerjisi Tedavisi Nedir? İlk Müdahaleler Neler?

Gıda alerjisi tedavisi için öncelikle anında tüketilen ve dokunduğu düşünülen besinler bırakılmalıdır.  Durumun ciddiyetine göre en yakın sağlık kuruluşuna giderek tedavi olmalısınız. Alerjiler yüzeysel veya derin fark etmeksizin anında tedavi gerektiren hastalıklardır. Basit kızarıklıklar ve devam eden kaşıntıları da önemsemelisiniz. Kesin ve kalıcı bir tedavisi olmadığı unutulmamalıdır.

Ciltte Alerji Belirtileri Neler?

Tükettiğiniz gıdalar için alerji belirtisi olarak noktalar halindeki kızarıklıklar, yanma ve batma hissi yaygın görülür. Kızarıklıklar genelde sıvı olmayan haldedir ancak devamlı kaşırsanız iltihaplı yaralara dönüşebilir.  Özellikle aşırı çikolata tüketiminde yaygın görülen belirtiler arasındadır.

Toz Yutunca Alerji Yapar mı? Toza Karşı Alerji Belirtileri

Yemekleri yediğiniz alanda bolca toz varsa ve vücuda girmişse, bu alerji testi gerekecektir. Vücudun bağışıklığının kaldıramayacağı maddeler alerji şeklinde savunmaya dönüşür. Tozun gıdalara karışmasına bağlı oluşan alerjilerde nefes darlığı belirtileri daha yaygın görülür.

Depresyonda Gıdalar Daha mı Çok Alerji Yapar | Psikolojik Alerji Belirtileri

Alerjinin tanımında gıdalardan bazılarının vücut tarafından sindirilememesi ve vücudun savunmaya geçmesi vardır. Depresyondaki bir kişide bağışıklık sistemi daha düşük olduğu için tüketilen yiyecek içecekler daha da riske dönüşebilir. Hassasiyet artışına ek çocukluk genetikten kaynaklı alerjiler de eklenirse durum daha da büyük bir soruna dönüşebilir.

Polen Yutmak Alerji Yapar mı? Boğazda Polen Alerjisi Belirtileri

Polen yutmak alerji belirtileri görünmesine neden olabilir. Fakat genellikle özellikle ekstra hassasiyet varsa oluşur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu