Sağlık

Cinsel İlişki Sırasında Oluşan Ağrı İçin Ne Yapılabilir?

Cinsel İlişki Sırasında Oluşan Ağrı İçin Ne Yapılabilir? Bazı insanlar cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayabilmektedir. Bu ağrının sebebini ve ne yapılması gerektiğini öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı için ne yapılır? sorusu cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayanların ve bu ağrıdan kurtulmak isteyen merak ettiği bir konudur. Cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrılar ve acılar psikolojik olabileceği gibi vücuttaki bazı sorunlar sebebi ile de meydana gelebilmektedir. Peki, neden cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilir? Bunu yaşamamak için neler yapabiliriz.

Cinsel ilişkide ağrı nedenleri, oldukça çeşitlidir. Öncelikle cinsel ilişkide hissedilen bu ağrının sebebinin psikolojik mi yapısal mı olduğu belirlenmelidir. Bu karar uzman doktorlar tarafından verilmelidir. Hissedilen ağrının şiddetleri ve hissedildiği bölgeler de önemlidir. İlk olarak ilişki sırasında ne yaşadığınızdan ve ne hissettiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Cinsel İlişki Sırasında Neden Ağrı Hissedilir?

İlk olarak “cinsel ilişkide neden ağrı olur?” sorusunun cevabı bilinmelidir. Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında yaşanan ağrıya disparoni adı verilmektedir. Ağrınızın sebepleri, yumurtalık kisti, vajinismus, vulvadinya, endometrit, kronik vajinit gibi jinekolojik hastalıklar olabilir. Bu sebeplere cinsel anlamda uyarılma sorunları, cinsel ilişki yaşama isteksizliği de eklenebilir. Vajina ve vulva ağrısı olarak iki çeşit ağrı vardır. Vulva ağrısı vajinanın dışında, vajina ağrısı ise vajinanın derininde hissedilir. Bu ağrıların ne olduğu bilmek ağrınızın sebebini öğrenmek ve nasıl bir problem yaşadığınızın farkında olmak için gereklidir.

Cinsel İlişkide Yaşanan Ağrıyı Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

  • İlişkiye girmeden önce ve sonra mesanenizi boşaltmalısınız.
  • Cinsel kuruluk sebebi ile ağrı yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için kayganlaştırıcı kullanmak doğru olacaktır.
  • Partnerinizi ağrınız konusunda uyarmalısınız.
  • Kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda ilişkiye girmelisiniz.
  • Ağrılı cinsel ilişki, yaşamamak için ilişkiye girmeden önce ağrı kesici içebilirsiniz.
  • Hem ağrınızı azaltmak hem de kendinizi ilişkiye hazırlamak için ön sevişme sürenizi uzatmalısınız.
  • Ağrınız ilişki sonrasında da devam ediyorsa soğuk uygulama yapmak ağrınızı hafifletecektir.
  • Cinsel ilişki sırasında sürekli ve azalmayan bir ağrı hissediyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu