Anne-Çocuk

Çocuk Kitapları Hangi Özelliklere Sahip Olmalı

Çocuk kitapları hangi özelliklere sahip olmalı sorusunun temel amacı çocuğa kitap sevgisini kazandırmak ve çocuğun bu sayede dil becerisini kazandırmaktır.

Çocuk kitapları hangi özelliklere sahip olmalı denildiğinde okul öncesine hazırlık nitelikli kitapların olması gerekmektedir. Nasıl ki bir insanı sorgularken sadece dış görünüşü ile yargılamıyorsak çocuk kitaplarını da aynı şekilde sadece dış kapağına göre karar verilmemeli. Dış kapağına bakıldıktan sonra içeriğine, görsellere ya da hangi konuları işlemiş olmasına çok dikkat etmek gerekmektedir. Hem dil hem de içerik yönüyle bir bütün olmalıdır.

Çocuk Kitapları Biçim Özellikleri

Biçim özelliği denildiğin de kitapların dış özelliği akla gelmelidir. Çocuk kitabı almaya karar verdiğinizde ilk olarak kitabı dış kapağı dikkatinizi çekecektir. O yüzden çocuk kitapları biçim özellikleri her zaman ilk tanı için önemlidir.  Ambalajı, biçimi ya da paket şeklinde düşünmek önemlidir. Nasıl ki yetişkin bir insan kendisine sevdiği bir şeyi alırken dış görünüşüne önem verirse çocuklara da kitap alırken dış görünüşüne önem verilmelidir. Çocuk ilk etapta kitapla bağ kurması için eline aldığı kitabı sayfalarını açmadan sevmesi gerekmektedir. Bu unsurlar içinde de rengi, boyutu, cilt, kağıt, kapak gibi unsurların önemi büyüktür.

Çocuk Kitaplarında Resim

Okul öncesinde ki çocuklar daha yazı ve çizimi çözemedikleri için resim kavramı önemlidir. Çocuklar kitaplarla bağını resim bağlantısı ile kurmaktadır ve kitabın konusunu resim yoluyla öğrenebilirler. Çocuk kitaplarında resim aslında süsleme, anlatılanı açılama ve açıklananı tamamlama olarak üç işlevi bulunmaktadır. Çocuk kitaplarında metni anlamaya yönelik resimler olduğu için çocuk görsele baktığı anda metinde ne anlatıldığı anlaması gerekmektedir. Okuma öncesi ilk evresi olduğu için kitaplardaki resimlere dikkat etmek gerekiyor ve çocuğun estetik beğenisini geliştirmesi gerekmektedir.

Çocuk Kitaplarında Baskı Kalitesi

Her yönüyle değer verdiğiniz çocuğunuz için ilk tanıştığı kitaplara da önem vermeniz gerekmektedir. Çocuk kitaplarında baskı kalitesi olmadığı zaman içeriğinde ki görseller güzel olmaz, yazılar iyi bir kalitede değildir ya da renklendirme de elinize bulaşabilir. Bu gibi sıkıntılar yaşamamak adına kitabın kalitesi ve görünüşü iyi olmalıdır. Hem çocuğunuz zevk alır hem de siz mutlu olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu