Anne-Çocuk

Çocuklarınızın Karnesini Sadece Not Olarak Değerlendirmeyin!

Çocuklarınızın Karnesini Sadece Not Olarak Değerlendirmeyin! Çocuklarınızın karnesi değerlendirilirken sadece not olarak görmek oldukça yanlış bir muamele olur. Çocuk karnesi sadece not bilgisi değil aynı zamanda gelişim sürecini ifade eder.

Çocuklarınızın Karnesini Sadece Not Olarak Değerlendirmeyin! Çocuklarınızın karnesi incelenirken sosyal, psikolojik ve duygusal bilgilerin analizinin yer aldığı kısma bakmak gerekir. Çünkü bu kısımda dersteki dikkat oranı, istikrarlılığı, iş birliği içinde olma ve duygularını ortaya koyabilme gibi becerilerin gelişme süreci hakkında öğretmen notları yer alır. Karne çocuğun uyarılıp ceza alacağı bir değerlendirme değil aksine ebeveyne yapılan bir tedbir uyarısıdır. Düşük notlara sahip bir karne mevcutsa, o karneye sahip olan çocuğun gelişim sürecinde bir problem olduğu ortaya çıkar. Önemli olan ailenin bu farkındalığa erişebilmesidir. Ebeveynler karneleri iki bölüme birden bakarak bütün olarak değerlendirerek mesajları alabilmelidir. Gelişim sürecini ait bir sorun düşük nota sebebiyet verebilir. Aileler tepki vermek yerine şunları yapmalıdır;

Sorunun Kaynağını Araştırmak

Zayıf nota sahip bir karne getiren çocuğu yargılamadan evvel gelişim süreci hakkında daha fazla bilgi edinilmelidir. Çünkü okullu bir çocuk artık anne-babadan çok öğretmen-arkadaş çevresini görmektedir. Sosyal adaptasyon sorunu yaşıyor olabilir. Kapasitesini keşfedememiş ya da kullanamıyor olabilir. Bu benzeri sorunların olup olmadığını araştırarak çocuklara manevi aile desteği şarttır.

Her Daim Birlikte

Düşük not geldiğinde doğru iletişim kurmak önemlidir. Her şeyin daha iyi olabileceği umudunu almadan ancak her zaman da başarılı olamayacağını da öğreterek konuşulmalıdır. Gelişim sürecine dair bir sorun var ise; “bizim için en önemli, en değerli varlık sensin. Seni her zaman, her durumda seviyoruz. Bir sorunumuz var ama bunu beraber çözeceğiz. Asla üzülme” gibi bir konuşma sağlıklı iletişime örnektir. Bu desteği alan çocuk diğer döneme sağlıklı bir özgüven alarak başlayıp başarılı olabilir.

Okul İle İletişimde Kalmak

Çocuk başarısı aile ilgisini içerir. Bunun için okuluna gelip gitmek, öğretmenleri ve arkadaşlarını tanıyıp ortak ortamlarda bulunmak gereklidir. Bir aile çocuğunun okuluna sık sık uğrarsa olası bir sorunun daha başındayken fark ederek başarısızlık gelmeden onu gönderebilir. Bu sorunu en baştan çözmek konusunda bir rehberlik servisi ya pedagojik uzman yardımı alınabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu