Teknoloji

En İyi 10 Hacker ve İşlediği Suçlar

Kişisel, şirketlere ve kurumlara it bilgisayarlara ya da ağlara girerek sistemlerin tüm kontrollerini ele geçiren ve sistemlere oldukça büyük zararlar veren kişilere hacker denilmektedir. İzinsiz olduğu için büyük bir suçtur. İşlediklerin suçların büyüklüklerine göre suçları değişmektedir. Birçok ülkede ve eyalette bulunmaktalar. Sizlere gelmiş geçmiş on hacker ve işledikleri suçlar hakkında bilgiler vereceğiz.

1.Jonathan JAmes

18 yaşının altında olan genç bilgisayar kullanıcısı hacker suçlamasıyla yargılanmaktadır. 16 yaşında iken Nasa bilgisayarlarına girerek 1.7 milyon dolar değerinde olan yazılım hırsızlığıyla suçlanmaktadır. İyi hal indiriminden serbest bırakılmış ve bilgisayarlara dokunması yasaklanmıştır.

2.Adrian Lamo

New York Times ve Microsoft’un sistemlerine giriş yaptığı için suçlanmıştır. Yahoo, Bank of Americe, Cingular ve Citigroup sistemlerine de giriş yaptığı söylenmektedir. Lakabı Evsiz Hacker’dır.

  1. Kevin Mitnick 

Hakkında iki tane film yapılmıştr. ABD’nin en çok aranan Hacker’ıdır.  Suçları, Digital Equipment Corparation bilgisayarlarından yazılım çalmak ve telefon sistemlerini ele geçirmektir. 5 yıl hapis ve 8 ay bilgisayara yaklaşmama yasağı almıştır.

  1. Kevin Poulsen 

Radyoların telefonlarına girerek kendine çekilişle Porsche marka olan arabayı ve birçok ödül kazandırmak suçlarını işlemiştir. 5 yıl boyunca hapis cezasına çarptırtılmıştır. Şuan gazetecilik mesleğiyle uğraşmaktadır.

  1. Robert Tappan Morris

Kendi ismiyle bir yazılım oluşturmuştur. Programın adı Morris solucandır. Tüm dünyada birçok bilgisayarda kullanılan bu program sayesinde bilgisayarları kullanılmaz hale getirmiştir. Savunmasını da internetin ne kadar büyük bir icat olduğunu test etmek olarak vermiştir.

  1. Stephen Wozniak

Apple şirketini kurucularından olan Woznia, genç yaşlarda telefon sistemlerini ele geçirip ücretsiz konuşmalar yapmıştır.

  1. Tim Berners Lee

Beyaz Hacker olarak bilinmektedir. Üniversite dönemlerinde 3 yıl boyunca bilgisayarlara dokunmama cezası almıştır. Kendi bilgisayarlarının üretimi yapmış hypertext sistemini kurmuştur.

  1. Linus Torvalds

Yapmış olduğu en önemli hack, ev bilgisayarı olarak bilinen Sinclair’in işletimini kolaylaştırmaktır. Linux işletim sisteminin icadını yapmıştır.

  1. Richard Stallman

GNU projesinin mimarı olan Stallman, okul yıllarında MIT’te kadrolu olarak Hacker Emacs projesinde görev almıştır.  Kurulan tüm şifrelerin koruma sistemlerini kırarak öğrencilere açmıştır.

  1. Tsutomu Shimomura

FBI ile çalışarak Kevin Mitnick’in yakalanmasına yardım etmiştir. Hem de kendisini hackleyen Mitnick’ten büyük bir inkam almıştır. Cep telefonlarını kolay bir şekilde modifeye etmesi ile ünlenmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu