Yaşam

En iyi 10 Türk ve Yabancı Dizi

  1. İşler Güçler:

Türk dizilerinden biri olan İşler Güçler; bir komedi dizisidir. Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz’ in başrollerini paylaştığı dizide bu üç ünlü isim farklı tiplemeleri canlandırmaktadır.

  1. Kanıt:

Türk dizileri kategorisinde polisiye türünde çekilmiş olan dizi İstanbul Emniyet Müdürlüğü cinayet masası başkomiseri olan Orhan ve komiser Selim’ in işlenen cinayetleri çözmeye çalışmalarını konu almaktadır.

  1. Leyla İle Mecnun

Absürt komedi sınıfında yer alan Leyla ile Mecnun Burak Aksak’ ın ünlü dizilerindendir. 3 sezon süren dizi efsanevi karakterleri içermekte ve Leyla ile Mecnun hikâyesi üzerine kurgulanmıştır.

  1. Ezel

Türk aksiyon ve drama türünde çekilmiş olan dizi Ömer Uçar adlı bir tamirhane çırağının Uğradığı ihaneti ve bu ihanet sonrası gerçekleşen olayları konu almaktadır. İhanet onları ayırdı, intikam birleştirecek; sloganıyla tanınan dizi 2 sezon sürmüştür.

  1. Sevda Kuşun Kanadında

Türk tarihi, drama ve aşk üçgeni etrafında ele alınan dizinin konusu 1968 – 1970 tarihleri arasındaki olaylardır. Aşk ve siyasi olaylar ile harmanlanmış dizi büyük ilgi uyandırmaktadır. 2 sezon süren dizi halen sürmektedir.

  1. Sherlock

Aksiyon, macera, polisiye ve komedi türünde ele alınan dizi yabancı diziler kategorisinde yer almaktadır. Mini-dizi olarak başlayan dizi zamanla uyandırdığı etki bakımından devam ettirildi. 3 sezon süren dizi halen devam etmektedir.

  1. Lost

Drama türünde ele alınan bir Amerikan dizisidir. Drama dışında macera, fantezi, bili kurgu ve gerilimi ve yansıtan dizi 6 sezon sürmüştür.

  1. Dexter

Polisiye, gerilim, korku, dram ve gizem içeren dizi Amerikan dizilerinden biridir. Yaklaşık 8 sezon süren dizi toplamda 96 bölümü bulmuştur.

  1. Spartacus

Tarihsel drama türünde yer alan dizi bir ABD yapımıdır. Konu bakımından farklılık gösteren dizinin kurgusu Arenanın ilahları, kan ve kum, intikam ve lanetlerin savaşı gibi başlıklardan oluşmaktadır.

  1. Supernatural

Korku, aksiyon, macera, kara mizah ve gerilim işleyen dizi Amerikan yapımı olup dünya ünlü bir konusu vardır. 2005 tarihinden itibaren halen yayını sürmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu