Sağlık

En Sağlıklı Tencere Hangisi?

Yemek yaparken kullanılacak olan tencere çeşitleri konusunda özellikle sağlıklı yemek yapılabilmesi için doğru tercih yapılması gerekir.

Günümüzde birbirinden farklı özelliklere sahip olan tencere çeşitlerinin bulunması özellikle bayanların bu konuda kararsız kalmasına neden olmaktadır. Doğru tercihlerin yapılması yemek pişirirken daha sağlıklı bir şekilde yemeğin pişmesini sağlamaktadır. Kullanılacak olan tencerenin yapısı bu konuda oldukça önemlidir.

Teflon tencereler geçmişte mutfaklarda sıklıkla kullanılmakta idi. Günümüzde ise bunun yerine granit ve seramik tencere kullanımı söz konusu olmaktadır. Kolay kullanımının yanı sıra özellikle yemek yaparken bayanların vazgeçilmezi olan tencere ve tava seçimi konusunda mutlaka uygun seçeneklerin değerlendirilmesi gerekir.

Sağlıklı Tencere Nasıl Seçilir?

Teflon tencereler geçmişte yaygın olarak kullanılmaktaydı. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre çizilmesi halinde kanserojen madde üretmesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle sağlık açısından problem yaşanmasına neden olabilir. Bunun yerine özellikle en sağlıklı tencere hangisi ve nasıl seçilmesi gerekir? Soruları akıllara gelmektedir.

Tencere üretiminde özellikle sağlıklı olması için iki farklı seçenek söz konusu olmaktadır. Granit ve seramik tencereler günümüzde artık yardım olarak kullanılan tencereler arasında yer almaktadır. Yapıştırmak özelliğinin yanı sıra sağlıklı olması da bayanlar tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

Seramik Tencere Özellikleri

Hammaddesi tamamen doğal olan seramik temizlik açısından da kolaylık sağlamaktadır. Yapışmaz özelliğe sahip olması da mutfaklarda özellikle aranan etkiyi sağlamaktadır. Çizilmesi durumunda herhangi bir sağlık problemi oluşturmuyor. Bu durumda özellikle seramik tencere modelleri sağlıklı olmasının yanı sıra sağlamış olduğu faydalar nedeniyle tercih edilebilir.

Granit Tencere Özellikleri

Granit tencereler da aynı şekilde teflon tencereleri andırmaktadır. Son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Çizilmez özelliği uzun süre aynı şekilde kullanılmasını sağlamaktadır

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu