Gebelik

Hamileliğin İlk Haftasında Yaşananlar Nelerdir?

Hamileliğin İlk Haftasında Yaşananlar Nelerdir? Bazı kadınlar hamileliğin ilk haftasında herhangi bir belirti yaşamasa da bazı kadınlarda yoğun ya da az olarak belirtiler görülebilir.

Hamileliğin İlk Haftasında Yaşananlar Nelerdir? Hamileliğin ilk haftası kasıklarınız ağrıyabilir. Hamileliğin ilk belirtileri yorgunluk, göğüs ağrısı ve hafif karın krampları olabilir. Gebeliğin ilk haftaların da herhangi bir hamile , karın ağrısı gibi semptomların yanında başka semptomlar da yaşayabilir. Hamilelik belirtileri, her insan ve her gebelik için haftadan haftaya değişir. En sık görülen ilk semptom düzensiz adet kanamasıdır. Hamileliğini ilk haftası aslında adetinizin bittiğinden sonra ki ilk haftaya denk gelmektedir. O yüzden ilk hafta sizde bir belirti olsa da siz hamile olduğunuzu düşünmezsiniz. Hamileliğin ilk haftasında şunlar olabilir;

Sık Sık İdrara Çıkmak

Anne adayları hamilelik sırasında sık idrara çıkma yaşayabilirler. Bu durum sıklıkla, özellikle hamileliğin başlarında, hamileliğin sonuna doğru, bebeğin başı mesaneye baskı yaptığında veya büyüyen rahmin idrar kesesine baskı yapmasıyla ortaya çıkar. Yanma, ağrı vb. gibi rahatsızlıklar hissederseniz. Sık idrara çıktıktan sonra idrar yolu enfeksiyonu riski nedeniyle mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız. Yani hamileliğin hem ilk başında hem de sonlarına doğru görülen bazı benzer belirtiler vardır. Sık idrara çıkmakta bu benzer belirtilerin ilkidir.

Vücut Sıcaklığındaki Artış

Hamileliğin ilk haftalarında döllenmeden dolayı oluşan sıcak basmaları oluşabilir. Bu belirti her kadında görülme se yine de ilk hafta belirtileri arasında çoğunlukla yer almaktadır. Bu süreçte nefes darlığı ve terlemeye ek olarak vücut ısısı da bir derece yükselir. Bu aynı zamanda meydana gelen hormonsal değişikliklerin bir belirtisidir. Vücut ısısı gebelik boyunca yüksek kalabilir. Bu belirtilere ek olarak, hamilelik belirtileri ve kişinin hamilelik sırasında yaşayabileceği diğer belirtiler, duruma ve vücut yapısına bağlı olarak nelerdir; Diş eti kanaması, ağızda metalik tat, kabızlık ya da ishal, burun tıkanıklığı ve nefes almada zorluk, yüzde veya ciltte akne Artan pigmentasyon, sırt ağrısı, uyku güçlüğü de eklenebilir.

Hamileliğin ilk haftası olarak belirtilen hafta âdetinizin gecikmesi ile hamile öğrendiğiniz o hafta değildir. O hafta gebeliğinizin 4. Haftasıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu