Gebelik

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Bırakılmalıdır

 

Hem anne hem de baba adayları, hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalıdır sorusuyla sıklıkla yüzleşirler. Gebelik döneminde “cinsel yaşam”, aslında süregelmesi olağan bir durumdur.

Günümüze dek devam eden algı ise, hamilelikte cinselliğin bebeğe zarar vereceği, düşük ve erken doğuma yol açacağı yönündedir. Fakat uzmanlar tarafından yapılan bilgilendirme ve açıklamalarda, bu algının tıbben gerekçesiz, yersiz ve gereksiz olduğu rapor edilmektedir.

Gebelikte Cinsellik

Bilinen yanlış algının aksine gebelikte cinsellik, bebeğe hiçbir açıdan zarar getirmez; aksine anne adayında orgazm, endorfin hormonunu yükselttiğinden ötürü, bebeğe giden kan akışını da iyileştirir. Bu bakımdan bebek beslenmesi, olımlu yönde etkilenir.

Bu nedenle anne ve baba adaylarının endişe duymasına gerek yoktur ve hamilelikte cinsel yaşam, her pozisyonda sağlıklı bir biçimde devam edebilimektedir. Zaten bebek, rahimde bulunan amniyotik sıvı ve rahim ağzını tıkayan mukoid tıkaç ile korunur. Bu bağlamda, gebelik süresince girilen cinsel ilişki, bebeğe olumsuz açıdan bir etki yaratmamaktadır.

Cinsellikte Süreklilik

Bir başka söz konusu durum ise, gebelikte süreklilik gösteren cinsel yaşamın ara verilmesi gerektiği bir zaman diliminin olup olmamasıdır. Eğer ki doktor, gerek anne adayı gerekse bebeğin sağlık durumuna istinaden herhangi bir risk görmediği takdirde; cinsel ilişki gebeliğin her aşamasında yaşanabilir.

Aynı zamanda gebelikteki 36. ve 37. haftalar ile sonrası, anne adaylarının karın büyüklüğü nedeniyle mekanik olarak zorlayabilen zaman dilimidir. Bu dönemde cinsel istek, yine anne adayının kendini rahat hissedip hissetmemesine bağlıdır.

Buradaki püf nokta ise, gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediğidir. Örneğin gebeliğin ilk 3 ayında düşük riski, sonrasında erken doğum, kanama, enfeksiyon vb. gibi riskli durumlar, doktor tarafından gebelik süresince cinsel yaşamda kısıtlamaya götüren tıbbi sakıncalar arasındadır. Bu sakıncalar oluşmadığı sürece hamilelik boyunca cinsellikte süreklilik sağlıklıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu