Sağlık

İLK YARDIM KONUSUNDA DOĞRU BİLİNEN 3 YANLIŞ

 

ilkyardım

Birilerine yardım etmek ve acil olaylarda ilkyardım uygulamak toplumumuz tarafından sevilen uygulamalardandır. İlk yardım konusunda hiçbir eğitimimiz olmasa bile birine bir şey olsa hemen çözüm arayışları içerisine gireriz.Ancak,ilkyardım doğru uygulanmadığı takdirde kötü sonuçlara da yol açabilmektedir.

YARALIYI TAŞIMA İŞLEMİ
Özellikle trafik kazası gibi durumlarda kazazedeyi taşımak gerçekten çok önemlidir.Karga tulumba tabiri tam olarak bu durumlar için tehlikeli bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir kaza yaşandı veya herhangi bir düşme durumu olursa yaralı hemen kaldırılmaya çalışılmamalıdır.Yerinden bile kesinlikle oynatılmamalıdır.Yaralıyı hareket ettirmeden gerekli ve doğru uygulamalar yapılmalıdır ve sağlık personeli gelene kadar da pozisyonu korunmalıdır. Özellikle baş ve boyun yaralanmalarında hareket ettirmeme hayati bir önem taşır. Yanlış bir hareket nedeniyle birey sakat kalabilir hatta ölebilir.

 BOĞAZDA CİSİM KALDIĞINDA İLK YARDIM
Günlük hayatta en çok karşılaşılan bir durumdur.Bu gibi bir durumda okkalı bir yumruk ile sırta vurmak yanlış bir müdahaledir. Aslında bu durumun daha da kötü olmasına neden olacaktır. Kişide nefes almayı engelleyerek bu tıkanıklığı daha da arttıracaktır. Yapılması gereken ise kişiyi öne doğru eğip,göğsünün altına mide üzerine doğru bir bası uygulamaktır. Eğer birey nefes alabiliyorsa kişi öksürmesi için desteklenir.

 BAYILANA MÜDAHALE ETME
Eğer çevremizde birisi bayıldığında panik havası yaşanır.Bu panik durumu çok normal olsa da panik ile yaptığımız uygulamalar aslında hayati bir önem de taşır.Bayılan kişiye kesinlikle sert bir tokat atılmamalıdır. Kişi belki kan şekerinin ani düşmesinden, tansiyon düşmesinden veya yükselmesinden, stresten, aşırı üzüntüden veya sıcaktan bayılmış olabilir. Mümkün olduğu kadar önce bireyin durumu doğru biçimde saptanmalıdır. Solunumu ve nabzı kontrol edilmelidir.Omuzlarına hafifçe vurarak “ beni duyabiliyor musun “ sorusu sorulmalıdır. Ardından yanıt alınamazsa şok pozisyonu verilmelidir.
Başka bir müdahale olarak bayılan kişiye bir şeyler koklatılır. Soğan ve kolonya gibi uyarıcı maddeler koklatılarak kişi uyandırılmaya çalışılır ancak bu tür maddeler kesinlikle koklatılmamalıdır.Koku reseptörleri aktif olsa dahi beyine iletimi konusunda aksaklıklar olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu