Moda

Kıyafetlerinizi Uzun Süre Kullanabilmek İçin Tüyolar 

Kıyafetlerinizi Uzun Süre Kullanabilmek İçin Tüyolar! Kıyafetleri uzun süre kullanabilmek tasarruf ve sevdiğiniz kıyafetleri kaybetmemek için önemlidir. Özelliklerine göre saklama ve kullanım şekilleri belirlenebilir.

Kıyafetleri uzun süre kullanabilmek için tüyolar  hayatınıza önemli katkılar sağlayabilir. Beğendiğiniz kıyafet türlerini uzun süre kullanmak özelliğini kaybetmemesi için kritik bir konudur.

Uzun Süre Nemli Kalmamalı

Nemli kalan kıyafetlerde yıpranma süreci çok hızlanabilir. Nemde maddeleri çürütücü etki bulunmaktadır. Kumaş türünüz nemi tutmayan çeşitteyse bu direnç artabilir. Örneğin saten ve model kumaşlar neme en dayanıklı olan türlerdir. Biri nemi içine almaz diğeri de içine alsa da çok dayanıklıdır. Kumaşın yapısını neme doyurarak uyumu sağlar.

Giysileri Saklamak İçin Güneşte Bekletmeyin

Kıyafetleri korumak genelde önem verilmeyen durum olsa da ayırt etmeksizin uzun süre dış etkenlere maruz kalınmamalıdır. Kıyafetlerinizi aşırı sıcaklardan korumanız gerekmektedir. Güneşten gelen zararlı ışınlar kumaş üzerinde aynı cildiniz gibi yıpratıcı etkiler yapacaktır. Kapalı ve kuru yerde bekletmeye gayret ediniz.  Nemli bir alan da güneş kadar zararlı olacaktır.

Terli Bekletmeyin | Denizden Sonra Yıkayın

Terinizdeki tuz ve nem bir arada kıyafetlerinizi hızlı şekilde yıpratacaktır. Spor yapsanız da yapmasanız da terlediğiniz kıyafetleri üst üste giymemeye önem veriniz. Hijyenik bir koku olması açısından da önemli bir detay olacaktır. Denize girip çıkıldığında da tuzlu şekilde kalmamaya önem vermelisiniz.

Gereksiz Esnetmeyin

Kumaş türü likralı değilse ellerinizle gereksiz yere esnetmemelisiniz. Kalıbın genel yapısı zorlanmamaya gayret edilmelidir. Bazı kumaşlar hiç esnemez ve kot ceketler için bu durum geçerli değildir.  Esneme payı olanları da zorlamamalısınız. Genelde likralı ve esnek türde kumaşlara odaklandığınızda şeklini ve yapısını daha uzun süre koruyabilir.

Zorlu Koşullara Uygun Giysiler Bulun

Duruma ve koşullara uygun şekilde kıyafetleri kullanma kuralları değişebilmektedir. Mevsime göre giysilerinizi hazırlamalı ve kirli alanlarda daha çok naylon içerikli kıyafetler kullanmalısınız. Özel yerlere giderken terlemeye karşı saten giysiler iyi bir seçenek olabilir.

Örgü giysiler zorlu koşullarda pek dayanıklı olmayabilir. Yün ve örgülerin bir yerlere takılma riskleri bulunmaktadır. Kalın kumaş kıyafetlerinizi çok hareket edeceğiniz kirli alanlarda kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu