Güzellik

Kolajen İçeren ve Kolajen Üretimine Yardımcı Besinler

Kolajen İçeren ve Kolajen Üretimine Yardımcı Besinler Nelerdir? Kolajen açısından zengin olan başlıca besinler kırmızı et, tavuk ve balıktır. C vitamini, çinko, selenyum ve silikon açısından zengin gıdaların tüketiminin de önemli olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü bunlar emilimi artırır ve vücutta kolajen üretimini teşvik eder. Bu yazımızda kolajen içeren gıdalar listelendi.

Kolajen İçeren ve Kolajen Üretimine Yardımcı Besinler Nelerdir? Kolajen, saç, kemik ve tırnakların sağlığını korumanın yanı sıra cildi sıkı ve nemli tutmaya, kırışıklıkların, çatlakların ve sarkmaların görünümünü önlemeye yardımcı olan bir proteindir. Kolajen içeren gıdalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Kırmızı Et

Kırmızı et, çoğunlukla kıkırdak, deri ve kemiklerinde bulunan kollajen açısından zengindir. Kas kısmı da kollajen içerir, ancak daha küçük miktarlarda.

Tavuk

Etteki kollajen miktarı tavuğun yaşına göre değişir. Ne kadar eskiyse, tavuk etindeki kolajen miktarı o kadar fazladır. En yüksek miktarda kolajen, esas olarak bu protein açısından zengin olan kıkırdak ve kemiklerde, özellikle tavuk boyunları ve ayaklarında bulunur.

Kemik Suyu

Kemik suyu, cildin sıkılığını ve elastikiyetini korumaya yardımcı olan, ince çizgileri, kırışıklıkları ve sarkmaları önleyen kolajen açısından zengindir. Kemik suyunun ayrıca artroz tedavisini tamamlayarak eklemlerdeki iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu da belirtilebilir.

Balık

Balık da kolajen içeren gıdalar listesindedir. Kollajen öncelikle tüm tatlı su ve tuzlu su balıklarının derisinde, dikenlerinde ve pullarında bulunur. Ayrıca ahtapot, karides ve kalamar gibi diğer deniz hayvanlarında da kolajen bulunabilir.

Kolajen Üretimine Yardımcı Olan Besinler Nelerdir

Kolajen üretimine yardımcı olan başlıca besinler şunlardır:

  • Ananas, limon, guava, papaya, kaju, kivi, mandalina, kırmızı meyveler, su teresi, brokoli ve taze domates gibi C vitamini açısından zengin besinler.
  • Balık, siyah fasulye, ayçekirdeği, Brezilya fıstığı, yumurta sarısı ve karaciğer gibi selenyum açısından zengin besinler.
  • Sığır eti, tavuk, istiridye, ceviz, kabak çekirdeği ve dana ciğeri gibi çinko açısından zengin besinler.
  • Yulaf, su teresi, kahverengi pirinç, fındık ve yosun gibi silikon açısından zengin besinler.

Bu besinler, kolajenin üretimi ve emilimi için gereklidir. Estetik ve sağlık tedavilerinde daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Bu nedenle çoğu insana tavsiye edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu