Moda

Moda Tesettür Giyimi Esas Amacından Uzaklaştırdı Mı?

Moda Tesettür Giyimi Esas Amacından Uzaklaştırdı Mı? Moda, herkesin kendine özgün halini yansıtmasıdır. Bazen de insanların gereksiz şekilde kendilerini kaptırdıkları, etkisi, büyük olan bir akımdır. Tesettür kavramı ise artık modayla doğrudan ilişkili hale geldi. Peki, bu ne ölçüde oldu? Moda, tesettür giyimi, esas amacından uzaklaştırdı mı? Sorusunu birlikte cevaplayalım.

Moda Tesettür Giyimi Esas Amacından Uzaklaştırdı Mı? Bir insanın tesettürlü olması kendi seçimi ve en doğal hakkıdır. Aynı şekilde tesettürlü olmaması da kendi seçimidir. Burada “tesettür giyim” ifadesinin kullanılıyor olması, kadınların öncelikle baş kısımlarını kapatması ve vücutlarını kapatması ile ilgilidir. Yani, İslamiyet’e göre inançları ölçüsünde, dikkat çekmemeyi ve vücudun belli yerlerini örtmeyi amaçlar tesettür giyim. Ancak son zamanların gelişen kıyafet modası tesettürü “örtünme” amacından çıkararak, “süslenme” durumuna çevirmiştir.

Tesettürün Modası

Her moda, kendi dönemini yansıtır. Tesettürün modası bundan yıllar önce belliydi ve seçenek çok azdı. Ancak değişen ve gelişen tekstil sektörü, insanları cezbeden o kadar farklı çeşit, model ve renklerde giyim seçeneği sunuyor ki artık tesettür kavramı bunun için yetersiz kalıyor. İnsanlar, başlarını kapatmak için uzun örtü şeklinde olan eşarp ve şalları tercih ederken, artık uzun örtü kullanımı da kaldırılarak birçok renk ve desenlerde boneler kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda bone kullanırken görünen kulaklar için de ekstra küpeler takılmaya başlanmıştır. Bu durum da, tesettürün amacı dışında kullanılmaya başlandığı ve moda diye sunulan bu seçeneklerin, aslında insanları esas yapılmak istenenden uzaklaştırdığı görülüyor.

Tesettür Kıyafetleri ve Özellikleri

Tesettür kıyafetleri ve özellikleri, günümüzde son derece çeşitlilik göstermektedir. Neredeyse her renkte ve tipte kıyafet üretilmekte olup, çeşitlilik mevsimlere göre de değişiklik göstermektedir. Tesettür kıyafetleri ve özellikleri ile her kumaş tipine özgün olarak yapılan kıyafetleri, insanlar kolaylıkla tercih edebilmektedir.

Tesettür giyim konusundaki çeşitliliğin her geçen gün daha da arttığını görmekteyiz. İnsanlar bu hususta daha rahat ve kolay şekilde kendi tarzını belirleyerek, istediği seçimi yapabiliyor. Tesettür giyim ile ilgili satış yapan mağazalar ve internet siteleri de büyük artış gösterdi. Tesettür giyim için, internetten alışveriş seçeneğinin de olması bu tarz giyime sahip olanların da işlerini kolaylaştırıyor.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu