Sağlık

Öpüşmenin Faydaları 

 

Öpüşmenin Faydaları

Sabah kalktığımızda ” Bugün de mi aynı şeyleri yaşayacağım acaba?” dediğimiz asla tam mutlu olamadığımız bir çağdayız. Sürekli daha fazlası çok ama çok daha fazlasını istiyoruz yirmibirinci yüzyıl insanları olarak. Lakin hayatta bazı küçük mutluluklar var bizi stresten uzak tutup kısa bir süreliğine rahatlatacak küçük mutluluklar. Aklınıza ilk gelen öpüşmek değil mi? Öpüşmek bizi rahatlatır ve moral olarak üstlere taşımaya yardımcı olur. Her neyse işte öpüşmenin faydalarına geçmeye başlayalım hadi yavaştan.

1-Herşeyden önce öpüşmek strese karşı iyi gelir adrenalinin arttırılması ile böbrek üstü bezinde üretilen stres hormonu kortizol azalır.

2- Kalori yakma konusundada çok iyidir öpüşmek 10 dakikalık bir öpüşme süreci size 60 civarında kalori yakımına yardımcı olacaktır. Hadi öpüşüp forma girelim.

3- Dişler için de çok iyidir öpüşmek, zaten öpüşen insan özenli olduğu için diş sağlığını aksatmayacağından ötürü ve aynı zamanda öpüşürken tükürük salgısının artması da dişinizin minesini güçlendirecektir.

4- Öpüşmek aslında aids e karşı da iyi gelebilirdi ama aids li biriyle öpüşmeyin siz yinede. Çünkü öpüşmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve antikor üretimini hızlandıran bir etkendir.

5- Yüz kaslarınızın yüksek bir miktarını harekete geçirir ve yaşlanmayla yada nemsizlikten dolayı yüzünüzden olan kırışıklıklara karşı başlıca gelen doğal bir çözüm sayılabilir.

6- Öpüşmek oksitosin hormonun salgılanımını arttırır ve bu hormon sizin kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar.

7- Sıklıkla öpüşen insanlar diğer insanlara kıyasla daha uzun süre yaşarlar ve bu kanıtlanmış bir gerçektir.

8- Öpüşmek ciğerlerinizi güçlendirir dakikalarda ortalama 22 olan nefes sayısı 60 a kadar çıkabilir.

9- Hıçkırık gibi bir lanetten sizi kurtarabilir henüz kanıtlanmamış olsa da hıçkırığı kesmenin diğerleri gibi geleneksel olan yöntemlerinden biride budur.

10- Şiddetli bir tartışmanın da en iyi çözümüdür öpüşme sevgilinize kimin haklı olduğu belli olmayan bir konuda tartışmaya devam etmeyin sesinizi kesin ve öpüşün her şey bitecektir.

11- Dilediğiniz zaman sevdiğiniz insanla öpüşebilecek olmak sizin özgüveninizi arttırır ve sizi daha başarılı bir insan kılar.

12-  Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve iki insandaki yararlı bakterileri birbirine geçirdiği için enfeksiyonların çoğunu azaltır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu