Gebelik

Rahim İç Duvarı İle Embriyonun İlişkisi

Rahim içi duvarının embriyonunun sağlıklı olup olmadığını anlayabildiği için Rahim ile embriyo arasındaki ilişkinin anlamlandırılması oldukça önemli durumdadır.

İnsan vücudundaki her bir organ sanılanın aksine çok daha zeki ve insan sağlığının koruyucu bir şekilde faaliyet göstermektedir. Bunu en son örneğini tüp bebek transferi yapıldıktan sonraki süreçte gözlemleyebilmekteyiz. Rahim embriyonun sağlıklı olduğunu algılamasına durumunda tutunmasına yardımcı sıvılar salgılamaktadır. Aksi takdirde ise embriyonun tutunması engelleyici faaliyetler göstermektedir. Gebelikte tekrarlayan problemler de rahim iç duvarının etkisi oldukça fazladır.

Sağlıklı Beslenmenin Tüp Bebek Başarı Oranı İlişkisi

Rahim içi duvarların tüp bebek başarısında etkisi yapılan araştırmalarda gözler önüne serilmiştir. Ama bu durumu bazı şekilde olumlu anlamda müdahale etmekte mümkündür. Bunlardan en önemlisi sağlıklı beslenme alışkanlıklarıdır. Yapılan araştırmalarda sağlı ve düzenli beslenen kişilerde fast food tarzı ve düzensiz beslenen kişilere göre tüp bebek başarı oranının daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu durum sağlıklı beslenmenin tüp bebek başarı oranı ilişkisini en iyi şekilde ortaya koymaktadır. Bu sebeple özellikle hamileliğin ilk 6 haftasında beslenmeye oldukça dikkat etmek gerekmektedir.

Kürtaj Durumunda Rahmin Korunması

Rahim iç tabakası oldukça önemlidir. Ve uzmanlar oldukça hassas olan bu tabakanın korunmasının oldukça önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Bu tabaka için en riskli durumlardan biride yapılan kürtaj durumunda bu tabakanın hasar görmesi durumudur. Özellikle sonrasında ya da düşük sonrasında rahimde bazı parçalar kalabilmektedir. Bu parçaların alınması için kürtaj işlemi uygulanmaktadır.

Özellikle bilinçsiz ve kötü bir şekilde yapılan kürtajlarda rahim içi duvarın hasar görme durumu oldukça büyük ve geri dönülemez sorunlara yol açmaktadır. Özellikle hala doğurganlığı devam eden bayanlarda rahim içi duvarının zarar görmesi sonrasında bir daha doğum yapamama riski oldukça fazla olmaktadır. Bunun için yapılan kürtaj operasyonlarının son derece sağlıklı ortamlarda ve profesyonel hekim ve ekipleri tarafından yapılması son derece önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu