Teknoloji

Teknolojik Korsanların Bilgisayar Dışındaki Hedefleri

Teknolojik Korsanların Bilgisayar Dışındaki Hedefleri! Son günlerde bilgisayar korsanları artık bilgisayarlara saldırmamaya başladı. Yeni ilgi alanları arasında faks cihazlarından güvenlik kamerasına kadar birçok hedef bulunmaktadır. Siber saldırı denilince akla gelen ilk şey, bilgisayar korsanlarıdır.

Teknolojik Korsanların Bilgisayar Dışındaki Hedefleri! Sistemin açıklarından ve cihazlarını zafiyetinden yararlanan korsanlar, kolayca bilgisayarları ele geçirebilmektedir. Artık bilgisayar korsanları, faks makinaları yahut ta yazıcı gibi cihazlara sarmış durumdadır. Siber saldırıları, havalandırma gibi güvenliğin pek önemsenmediği sistemlere gerçekleştirerek, şirketlerin hiç ummadığı zararlara uğramasına neden olmaktadır. Siber saldırı konusunda bilgisayar korsanları yeni teknolojik ürünlere yönelmektedir.

Yazıcılar

Günümüzde eskisi kadar yoğun olarak kullanılmasa da yazıcılar, hala şirketlerde bulunmakta ve işlevlerini de sürdürmektedir. Ancak yazıcıların sahip bulduğu güvenlik açıkları, bilgisayar korsanlarının şirket sistemine girmesi için açık kapı bırakmaktadır. Bilgisayar korsanları, güvenlik noktasında zafiyetleri olan tek bir yazıcı vasıtası ile şirketin çıktı aldığı gizli belgelerini çalmaktan tutun da, bütün IT alt yapısının çökmesine varıncaya kadar çok fazla probleme imza atabilmektedir.

Bilgisayar korsanlarının elini güçlendirmemek için yapılacak ilk iş, yazıcı güvenliğini oluşturmaktır. Yazıcı güvenliği de, üretici firma tarafından belirlenen ilk şifrenin, kullanım aşamasında mutlak surette değiştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Sonraki adım ise, yazıcı denetiminden sorumlu kişilerin tespiti ve bu kişilerin de, cihazın internet bağlantısının olup olmadığını kontrol etmesi önem taşımaktadır. İnternet bağlantısının da kapalı konumda kalması sağlanmalıdır.

Faks Makineleri

2017 senesinde yapılan bir ankette, yüzde atmış iki oranında şirketlerin faks cihazı bulundurduğuna işaret etmektedir. Geçmişte kalmış gibi görünse de, hala birçok sektörde yoğun olarak kullanılmakta ve bu kullanımlarla da hassas kişisel bilgiler cihaza işlenmekte ve depolanmaktadır. İnternet üstünden cihazları hedef alan bilgisayar korsanları, istedikleri faks belgelerini kendi elektronik posta adreslerine gönderebilmektedir. Güvenlik noktası adına önemli tedbir, faks makinelerinin alındığı andaki şifrelerini değiştirmekten geçmektedir. Ayrıca bu makinelerin uzaktan kullanım seçeneği devre dışı bırakılmalıdır. Cihazın hafızasını arada sırada silmek te bu sorunu azaltmaktadır.

Konferans Odaları ve Video Sistemleri

Güvenlik seviyesi noktasında önem gösterilmeyen bir diğer bilgisayar korsanı mağduru cihazlar da, konferans odaları ile video sistemleri olarak yer almaktadır. Wi Fi ağı kullanılarak çalıştırılan bu cihazlar, bilgisayar korsanlarının aradığı fırsatı doğurmaktadır. Saldırıdan korunmak için de özel ağ oluşturmak ve de aynı zamanda internet bağlantısını sadece ihtiyaç duyulduğunda açmak önerilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu