Sağlık

Türkiye de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları yazı dizisi-5-Tansiyon Hastalığı

 

Tansiyon, kanın pompalanması esnasında damar duvarlarına yaptığı basınç demektir. Bu basınç sayesinde tüm organlara hayati önem taşıyan kan, uygun şekilde gidebilmektedir. Tansiyonun sağlıklı bir bedende normal değerleri bulunur. Bu değerlerin düşmesi ya da yükselmesi, tansiyon hastalığı  olarak kabul edilir. Tansiyon değerlerinin ölçülmesinde iki unsur göz önünde tutulur. Bu unsurlar büyük tansiyon ve küçük tansiyon olarak adlandırılır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş ve ülkemizde de kabul edilen, sağlıklı bireylere ait, normal tansiyon değerleri 120/80mmHg olarak kabul edilmektedir. Hastalık varlığı bu değerler üzerinden yapılan ölçümler ile belirlenmektedir.

Tansiyon Hastalığı

Tansiyon hastalığı olarak kabul edilen ana iki duruma yüksek tansiyon hatalığı ve düşük tansiyon hastalığı olarak isim verilmektedir. Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları oransal olarak %31,8 gibi yüksek bir değere sahiptir. Kimi tıp otoritelerine göre bu oran %33’ü aşmaktadır. Hipertansiyon olarak adlandırılan hastalık, hastaların bazı şikayetler üzerine, doktora başvurmaları ile düzenli tansiyon ölçümleriyle belirlenebilmektedir.

Tuzdan uzak durmalısınız!

Hastalarda hipertansiyon belirtileri olarak en fazla görülenler, şiddetli baş ağrısı, baş ve göğüste basınç hissi, çarpıntı, görme bozukluğu, mide bulantısı ve en önemlisi ölçümlerde 140/90mmHg civarında ya da daha yüksek tansiyon değerleridir. Bu durumda ani olarak tanı koymak oldukça zordur ve tansiyon ölçümler ve diğer belirtilerin takibi yapılması gereklidir ve mutlaka not alınmalıdır. Hipertansiyon oluşumunun en bilinen sebepleri, diyabet, aşırı tuz tüketimi, stres, aşırı kilo, genetik ve sigaradır. Daha farklı sebeplerinin de bulunduğu hastalık için, doktor hastanın tıbbi geçmişini sorgulayarak tedavi yöntemleri arar.

Tansiyon hastalığı olarak hipotansiyon yani düşük tansiyon hastalığı da bulunmaktadır. Ölçümlerde 90/60mmHg ve daha düşük değerler elde edilmesi, düşük tansiyon olarak kabul edilir. Çok fazla sebebi bulunabilir. Spor aktivitesi, açlık ve susuzluk, bazı ilaçların kullanımı, karaciğer hastalıkları, kan kaybı ve sıcak tansiyonun düşmesine sebep olur. Ancak düşük tansiyon hayati derecede önem arz etmemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu