Sağlık

Uykusuzluğu Ceviz İle Yenin

Kocaman ağacı ve yeşil yapraklarıyla ilk önce dışında yumuşak dokuya sahip yeşil bir kabuk oluşturan sonrasında ise kendine sert bir kabuk inşa eden olgunlaşınca dalların başını öne doğru eğdiren ceviz belki bilgeliği andırdığı, şekil olarak da beyne benzediği için dallara boyun büktürür. Herkesin sevdiği ve özellikle de tatlılarda eksik olmayan cevizin faydası saymakla bitmez.

Uykusuzluğu Ceviz İle Yenin
Uykusuzluğu Ceviz İle Yenin

Birçok faydası olan ceviz faydaları içerisine bir yenisi daha eklendi. Cevizin içerisinde bulunan melatonin vücudun ve beynin uyku düzenini dengeliyor. Geceleri uyuyamayan sürekli uyku problemi çeken ve uykusuzluk nedeniyle yaşam kalitesi düşenler için ceviz doğal bir ilaç. İş hayatında vardiyalı çalışan ve bu nedenle de sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmayanlar ceviz tüketerek uykularını düzene sokabilirler.

Cevizin Faydaları

Kuruyemiş türleri içerisinde en fazla Omega 3 yağına sahip olan ceviz, iyi kolesterol olarak bilinen HDL’nin arttırılmasını sağladığı için kalbe dost. Yine içerisinde bulunan yağlar sayesinde damar tıkanıklığına neden olan kolesterol yapışmasına neden olan proteinler azaltarak, kalp ve damar sorunlarını da en aza indirgiyor.

Uykusuzluğu Ceviz İle Yenin
Uykusuzluğu Ceviz İle Yenin

Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi içinde önemli olan Omega 3 küçük yaşta çocuklara günde 1 – 3 adet verilmesi çocukların daha iyi bir zekâya sahip olmasını sağlıyor. Ceviz faydaları içerisinde bir diğer önemli özelliği de sahip olduğu antioksidanlar sayesinde sindirim sistemine yardımcı olmasıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu