Eğitim & Kurs

Akıcı Konuşmanızı Sağlayacak Diksiyon Tekerlemeleri ve Alıştırmaları

 

Akıcı konuşmak için birtakım konuşma egzersizleri yapılabilir. Bu egzersizler, tonlama, kelimelerin net şekilde söylenmesi, hızı ayarlama ve anlaşılır ifadeler kullanma bakımından önemlidir.  Söylenişi zor görünen tekerlemeleri düzenli olarak çalıştığınız zaman başarılı sonuçlar almak da mümkündür.  Ancak üzerinde durmak ve en doğru şekilde söyleyene kadar devam etmek gerekir.

Diksiyon Alıştırmaları İçin Tekerlemeler

 Diksiyon alıştırması için tekerlemeler içinde bazı örnekler şu şekildedir:

  • Cırcır böceği çeneli ciciannenin çıtır pıtır kızının çıtı pıtı çıtkırıldım çocuğu için çıtı pıtı hanım, ciciannesine çatmış, çıkışmış.
  • Okmeydanı’ndan Oğuzeli’ne otostop yap; Oltu’da volta at, olta al; Orhangazi’de Orhanelili Orhan’a otostopçuluk öğret, sonra da Osmancıklı Osman’a otoydu, fotoydu lotoydu, say dök.
  • Topal Talip’le Tophane’li Tahsin, tahterevalli tahtasından tepetaklak tortop taşların ortasına düştüler de, ne tahterevalli tahtasını tazmin ettiler, ne de tahterevalli tahtasını tamir ettiler.
  • Oluklu’dan Kozlu’ya, Kozlu’dan Oğuzeli’nin Otçuk Otogarı’na oba oba, ot toplaya toplaya Posoflu Osman’ın ocağına vardı.
  • Cüce Çinici celalli hoca Çebi, geceleri içki içince gizlice marpuççular içindeki züccaciyelere gidip, içi Çince yazılı cevizcikleri ciro için iç içe geçmiş cicili bicili üç çeşit biçimsiz cıvalı cam çubuğu cepceğizine indirdi.
  • Sazende Şazi ile Zifos Zihni zaman zaman sizin sokağın sağ köşesinde sinsi sinsi fiskoslaşarak sizi zibidi Suzi’ye sonsuz ve sorumsuz bir hayasızlıkla ikide bir şikayet ederler.
  • Ulubatlı utangaç Ulaş’a uğursuz Ulunay’ın uzun uzun uzattığı urganı uğraşa uğraşa aldı.

Akıcı Konuşma Eğitimlerinin Faydası

Akıcı konuşmak için tekerlemeler dışında diksiyon eğitimi de faydalı olacaktır. Yani belirli bir teori üzerine bu alıştırmaları yapmak önemlidir. Daha sağlam temelli şekilde işlem olması için buna özen gösterebilirsiniz. Yani ne amaçla olacağının bilinmesi işinizi kolaylaştırır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu