Sağlık

Banyoda Bakteri Oluşumuna Dikkat?

 

                                           


Banyoda Bakteri Oluşumuna Dikkat?

Banyo Havlular

Saçlarımızı, vücudumuzu ve yüzümüzü kurulama için kullanılan havlular ıslak ve nemli bırakıldığında, bakteriler için bir yuva haline gelebiliyorlar. Havlularınızı düzenli olarak değiştirmelisiniz ayrıca yüzünüz için kağıt havlu kullanabilirsiniz. Havluları kullandıktan sonra bakteri oluşmaması için havalandırmakta ve kurutmakta fayda var.

Banyoda Bakteri Oluşumuna Dikkat?

Banyo giderine dikkat
Her duştan sonra, banyo giderinde saç kalmadığından ve temizlediğinizden emin olmanız, giderde birikecek tüm bakterilerden korunmanızı sağlayacak. Duş alındıktan sonra banyonun tamamen hijyenik temizlik ürünleriyle arındırılması, bir sonraki kullanım için havalandırılması bakteri oluşumunu engelleyecektir.

Banyoda Bakteri Oluşumuna Dikkat?

Diş fırçalığı
Her gün dişlerinizi fırçalıyorsunuz ve fırçanızı içine koyduğunuz kabın içine sular akıyor, birikiyor buda zamanla bakteri oluşumuna ve bakterilerin fırçanıza, fırçanızla birlikte ağzınıza geçmesine neden oluyor. Her kullanımdan sonra fırçanızı koyduğunuz kabı yıkamalı ve temiz tutmalısınız.

Banyoda Bakteri Oluşumuna Dikkat?

Banyo lifleri
Sürekli nemli ortamda bulunan banyo lifleri tam bir bakteri yuvası haline gelebiliyor, bu da cildinizde irritasyonlara ve hatta daha ciddi sorunlara neden olabiliyor. Kesinlikle lif kullanmanız gerekiyorsa, lifler her banyodan sonra yıkanmalı ve kuru tutulmalı. Yada hijyen daha önemli diyorsanız sadece elleri kullanarak duş alınmalı.

Banyoda Bakteri Oluşumuna Dikkat?

Kalıp sabunlar
Bir kere kullanıldıktan sonra asla kuru kalmayan kalıp sabunlar ıslak kaldıkları için birçok bakteriyi üstlerinde biriktirmiş oluyorlar ve siz bu sabunu kullanarak cildinizi temizlediğinizi düşünürken bütün bu bakterilerin üzerinize yapışmasına neden oluyorsunuz. Bu nedenle kalıp sabun yerine kapalı ambalaj içindeki sıvı sabunları tercih edin.

Banyoda Bakteri Oluşumuna Dikkat?

Taraklar ve saç fırçaları

saçınıza her gün birçok ürün sürdüğünüzü ve bu saç fırçalarını ve tarakları da her gün kullandığınızı düşünürsek,  kullandığınız ürünlerin fırça üzerinde birikmesine ve bakteri oluşmasına sebep olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, saç fırçanızı ve tarağınızı kullandıktan sonra temizlemenizde yarar var.

Banyoda Bakteri Oluşumuna Dikkat?
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu