Sağlık

Baş Ağrısının Sürpriz Tetikleyicileri

Baş ağırları çağımızda karşılaşılan en sık sağlık problemleri arasında yer alıyor. Bu sorunlar içerisinde ilk sırada migren kendisini gösteriyor. Beyin ile alakalı olan bu sorun baş ağrısı iltihabını çok kolay bir şekilde ortaya çıkarabiliyor. Baş ağrısını tetikleyen belli başlı etmenler var. Bunla arasında ilk sırada sıcak hava geliyor. Özellikle öğle saatlerinde sıcağa ve güneşe maruz kalmak baş ağrısını arttırır.

Baş Ağrısının Sürpriz Tetikleyicileri
Baş Ağrısının Sürpriz Tetikleyicileri

Güçlü Kokular

Baş ağrısını tetikleyen şeylerden birisi ise sert ve güçlü kokular. Parfüm kokuları ve bunun yanında kesif kokular bağ ağrısını tetikler. Farklı saç aksesuarları da ağrıyı ortaya çıkarır. Saçı şekillendirmek için kullanılan bu aksesuarlar baş ağısına neden olan en önemli faktörler arasında gösterilebilir.

Baş Ağrısının Sürpriz Tetikleyicileri
Baş Ağrısının Sürpriz Tetikleyicileri

Cinsel ilişkide dahil olmak üzere fazla efor isteyen sporlar ve egzersizler baş ağrılarını ortaya çıkarır. Vücudun kendini zorlaması bu ağrıların en temel özelliği. Yiyeceklerden de baş ağrısını tetikleyen belli başlı şeyler var. Bunlar içerisinde peynir ilk sırada geliyor. İçeriğinde bulunan bir madde baş ağrısı için oldukça tetikleyici.

Alkol ve söğüş et bağ ağrısını destekleyen diğer besin ürünleri arasında gösterilebilir. Öğün atlama, uykusuzluk, sigara ve daha birçok şey baş ağrısını etkileyen ve tetikleyen şeylerdir. Bunlar karşısında doktorlar tarafından sunulan öneriler ve destek tedavi için kullanılan ilaçlar fayda gösterir. Doğal yöntemler ile de birçok baş ağrısı geçirilebileceği gibi zarar veren her türlü şeyden kaçınmak en doğru şey.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu