Sağlık

Böbrekleri Bitiren Alışkanlıklar

Böbreklerin önemi vücudumuz için oldukça kritik seviyededir. Vücuttaki tehlikeli ve atık maddeleri süzerek idrar yolu ile vücuttan atılmasını sağlayan böbreklerimiz yine kanı filtreleme görevi gibi birçok önemli görevi bulunmaktadır.

Gerek yaşam şartları gerekse insanların yaptığı davranış ve beslenme şekilleri ile böbreklerimiz yavaş yavaş ritmini ve işlevselliğini yitirmeye başlamaktadır. Hatta bu durum ileriki seviyelerde kişinin hayatını oldukça olumsuz etkilemekte ve yaşamsal olarak risklerin doğmasına sebep olmaktadır.

Kaliteli ve sağlıklı yaşam sürmek istiyorsanız bahsedeceğimiz böbreklerin bitmesine neden olan davranışlardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Bu sayede çok uzun yıllar sağlıklı ve ilk günkü gibi işlevsel böbreklere sahip olmuş olursunuz

Böbrekler İçin Riskli davranışlar

  • Aşırı tuz tüketimi kan basıncını yükselterek böbreklere baskı oluşturmaktadır. Bu durumda böbreklerin yıpranmasına sebep olmaktadır.
  • Fazla miktarda protein tüketildiği zaman açığa bol miktarda amonyak çıkmaktadır. Böbreklerin bunu etkisizleştirmek amacıyla sürekli çalışma haline girer. Ve bu durum zamanla böbreklerin işlevinin azalmasına sebep olmaktadır.
  • Böbrekler kaliteli ve işlevsel bir şekilde çalışabilmek için suya ihtiyaç duymaktadırlar. Yetersiz su tüketiminde ise düzgün çalışamayan böbrekler zamanla gücünü yitirmekte ve yıpranmaktadır.
  • Sigara böbreklerin en büyük düşmanı durumundadır. Sigara kan damarlarını daralttığı için böbreklere yeterli kan gelememektedir.
  • Gereksiz ve fazla yere ilaç kullanımı böbrekler için son derece tehlikelidir. Böbrekler bu ilaçları vücuttan atmak için oldukça yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Buda kısa sürede böbreklerin yorulmasına sebep olmaktadır.
  • Vücutta görülen B6 vitamini eksikliği böbrek taşının oluşmasına sebep olmaktadır. Antep fıstığı, nohut, nişastalı sebzeler ve balık gibi yiyeceklerde bol miktarda bulunmaktadır.
  • İdrarı aşırı tutmakta böbreklere zarar vermektedir

Böbrekleri bitiren alışkanlıklar bu şekildedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu