Sağlık

Topuk Çatlaması Ölümcül Hastalığın Belirtisi Çıktı

 

Ayak tabanında bulunan sertlik ve topuk çatlaması ölümcül bir hastalık belirtisi olarak karşımıza çıktı. Yakın zamanda yapılan araştırmaya göre aslında ayak tabanındaki sertlik göründüğünde daha tehlikeli sonuçlara sebep olabilmektedir. Ayaktaki nasırlarla yemek borusu kanseri arasında bir bağlantı olduğunu keşfeden bilim adamları, bu konuda daha dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerektiğini belirttiler.

Topuk Çatlağı Hastalığı Araştırmaları

Queen Mary Üniversitesi’nde araştırmalar yapmış bulunuyorlar. Yemek borusu kanserinin aslında avuç içlerinde ve ayak tabanlarında sertleşmeye yol açtığını resmi olarak açıkladılar. Bazı vakalarda cilt o kadar sertleşmekte ki deriyi jiletle kazımak gibi bir durum bile ortaya çıkabilmekte. Yemek kanserine neden olan derinin aslında en büyük birleşimi olan keratinin kontrol altına alındığı bu yüzden de ayak tabanındaki derinin kalınlaşması aynı zamanda da çatlaklara yol açtığı açıklanmış bulunuyor. Bu yüzden de çatlak topuklarına da daha dikkatli bir şekilde bakılması gerekiyor. Topuk çatlağı konusunda bir çok kişinin özellikle bu hastalığın da farkında olmadığını açıklayan bilim adamları aslında net sonuçlar olmasa da  ilk verilerin doğruluğunun kanıtlandığını açıkladılar.

Uzmanlar bu açıklama sayesinde yemek borusu kanseri teşhis etmekte çok daha hızlı bir şekilde davranılabileceğini de söylüyor. Aslında yemek borusu kanseri belirtileri olarak öncelikle yutma güçlüğü, bir şey yedikten sonra tekrar çıkarma, hazımsızlık ve mide yanması, iştah ve kilo kaybı gibi şeyler ön plana çıkmaktaydı. Ancak topuk çatlaması belirtileri konusunda bağlı olarak yemek borusu kanserine sebebiyet verdiği açıklanmış bulunuyor. Çalışmalara devam edildiğini bildiren bilim adamları bu konuda daha fazla çalışmaların yapılacağını ve bu sayede daha net sonuçlara ulaşılacağını açıkladılar. Bu sayede bundan sonra bu tarz bir hastalıkta çok daha net bir şekilde sonuçların alınabilmesi ve erken teşhis anlamında çok büyük bir adım atılmış olacağını da açıklamış bulunuyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu