Sağlık

Botulizm Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir?

Botulizm Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir? Botulizm, gıdalardan bulaşan oldukça ciddi bir hastalıktır. Botulizm nedir, belirtileri nelerdir öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Botulizm Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir? Botulizm tanısında ve tedavisinde geç kalınırsa ölümcül olabilen bir hastalıktır. Bu hastalığın etken maddesi Clostridium botulinumdur ve bu maddenin ürettiği toksinler gıda zehirlenmesine sebep olur. Peki, botulizm belirtileri nelerdir? Nereden bulaşır? Öncellikle oldukça dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık olduğu bilinmelidir.

Botulizm Belirtileri Nelerdir?

Botulizm hastalığından şüphelenen “botulizm belirtileri nelerdir?” sorusuna yanıt arıyor. Bu hastalığın birkaç farklı belirtisi vardır. Botulizm belirtileri 4 saat ve 8 gün arasında ortaya çıkabilmektedir. Fakat genellikle gıda tüketiminde 18 veya 36 saat sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Botulizmin ilk belirtileri halsizlik ve baş dönmesidir. Daha sonra ortaya çıkan belirtiler ise konuşmada zorluk çekme, bulanık görme, tansiyon düşüklüğü, zor nefes alıp verme, kalp ritminde zayıflama, karın ağrısı, terleme, cilt rengi değişmesi, kabızlık, kusma ve mide bulantısıdır.

Botulizm Nasıl Bulaşır?

Botulizm hastalığının gıda zehirlenmesi olduğundan bahsetmiştik. Bu hastalık genellikle konserve gıdalardan bulaşmaktadır. Botulizme sebep olan botulismus toksini konserve çorba, mısır, patlıcan, balık, yeşil fasulye, barbunya, biber, mantar, ıspanak, tavuk, sosis, salam gibi ürünlerde oluşabilmektedir. Genellikle bu toksin et ürünlerinde yer almaktadır. Eğer bu ürünlerin bozulmuş şekilde tüketirseniz botulizm hastalığına yakalanabilirsiniz. Dışardan alınan gıda ürünlerine ek olarak evde yapılmış konservelerden de bu hastalığı kapmanız mümkündür. Genellikle evde yapılan domates konservesi gibi ürünler sağlıklı olsa da ısı ayarı ve konserve yapımı ev ortamında gerçekleştiği için botulismus toksinine zemin hazırlamaktadır.

Botulizm Hastalığından Nasıl Korunulur?

Botulizm hastalığına yakalanmamak için “botulizm hastalığından nasıl korunulur?”sorusunun cevabını merak edebilirsiniz. Uygun koşullarda korunmamış konserveleri tüketen herkes bu hastalığa yakalanabilmektedir. Bu sebeple evde yapılmış konserveleri tüketmeden önce mutlaka kontrol etmelisiniz. Kokusu ve yapısı değişmiş hiçbir gıda ürününü tüketmemelisiniz. Konserve kapakları şişmiş ise bu içerisindeki ürünün bozulduğu anlamına gelmektedir ve asla açılıp tüketilmemelidir. Ev konservesi yapılırken ısı ayarına mutlaka dikkat edilmelidir. Botulizm hastalığı bebeklerde de görülebilir bu nedenle bir yaşın altındaki bebeklere asla bal yedirilmemelidir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu