Sağlık

Depresyonu Tetikleyen Kış Ayları

Depresyonu Tetikleyen Kış Ayları

İnsanlar son zamanlarda her an depresyona girmektedir. Ancak en fazla depresyonu tetikleyen kış aylarıdır. Genel olarak kış aylarında insanlarda uyanamama, halsizlik veya aşırı yemek yeme en büyük kış depresyonunun belirtileri olmaktadır.

Kışın Depresyonda Büyük Artış

Kış gelince havalar çok fazla soğur ve günler kısaldığı için çok çabuk akşam olmaktadır. Bu neden ile insanlar soğuk havalarda dışarı çıkmak istemezler. Ardından hastaneler çoğunlukla depresyon şikayetleri ile hastaneye baş vuru yapılır. Depresyon belirtileri olarak uyku düzeninin bozulması, iştah açılması, fazla kilo alma, halsizlik, devamlı olarak uyuma isteği ve hayattan tamamen tat almama gibi şikayetler yer almaktadır. Bu depresyon çeşidi mevsimsel depresyon diye adlandırılmaktadır.

Özellikle mevsim değişimlerinde ve kış ayalarında çok fazla görülen bu depresyon türü havanın çabuk kararması ve kış aylarının uzun sürmesi nedeni ile meydana gelmektedir. İnsanların soğuk havalarda dışarı çıkmaması ve kendilerini kapalı alanlara hapsetmesi bu depresyonun daha da çok artmasına neden olmaktadır.

İnsanlarda Depresyonun Bıraktıkları

Depresyon tüm hastalarda çok farklı haller bırakmaktadır. Özellikle bu rahatsızlık insanlarda ciddi bir şekilde yeti kaybına neden olmaktadır. insanlar kış aylarında kendilerini çok daha mutsuz hissedeler ve hiçbir şeyden haz almazlar. Mevsimsel depresyonda uykusuzluktan çok devamlı olarak uyuma hali yaşanır. Çok fazla iştahları açıldığı için aşırı derecede kilo alırlar. Bu gibi sorunlar yaşandığı zaman kesinlikle hiç zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Depresyondan Kurtulmak İçin

Kış aylarında depresyondan korunmak için yapılması gereken noktalara dikkat edilmesi gerekir. Hava ne kadar soğuk olursa olsun en az yarım saat tempolu olarak dışarıda yürüyüş yapılması yeterli olacaktır. Ayrıca depresyondan korunmak için uyku düzenine dikkat etmelidir. Uyku bozukluğu kış depresyonu meydana gelmesini tetiklemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu