Sağlık

Safra Kesesi Taşları Hangi Hastalığa Yol Açar

 

Karaciğere yardım eden safra kesesi, vücuttaki toksinlerin atılması noktasında oldukça etkilidir. Bu nedenle de safra kesesinde yaşanılan bir sorunun mutlaka ciddiye alınması gerekir.  Zamanında anlaşılmayan ya da hemen müdahale edilmeyen safra kesesi taşı, kişinin çok ciddi hastalıklar ile boğuşmasına neden olur. Bu nedenle de safra kesesi ile ilgili ipuçları dikkatli takip edilerek; en doğru çözüme ulaşılır. İleride daha ciddi sorunlar ortaya çıkmadan da hemen çözüm sağlanmış olur.

Safra Kesesi Taşları Ağrıya Yol Açar

Safra kesesi taşlarından şikâyetçi olan insanların yaşadıkları en büyük durum aşırı acıdır. Safra kesesinde taş olan insanlar çok fazla acı ile karşılaşır. Bu ağrı özellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkar. Safra kesesi taşı nedeni ile ağrı olan insanlar bu ağrıyı vücutlarının bazı bölgelerinde hisseder. Örneğin karnın sağ tarafı genellikle bu ağrının görüldüğü yerdir. Ağrının şiddetine uygun olarak sağ omuz ve sağ kol da bundan etkilenir.

Yemek sonra artan bu ağrı sürekli değildir. Ayrıca aynı şiddeti de göstermez. Bu ağrı yemekten sonra birkaç saat insanları etkisi altına alır. Kimi zaman ağrı şiddetlenir ve dayanılamayacak hale ulaşır. Ancak kimi zaman da ağrının şiddeti azalır.

Safra Kesesi Taşları Sarılığa Yol Açar

Safra kesesinde buluna taşlar bir süre sonra kesinin tıkanmasına neden olur. Bu durum da ortaya hastanın sarılık olmasını doğurur. Taşların, safra kesesini tıkaması sonucunda oluşan sarılık oldukça ağır bir seyir gösterir. Ancak taşların iltihaplanması sonucunda oluşan sarılık ise daha hafif bir özellikte ortaya çıkar.

Safra Kesesi Taşlara Siroza Yol Açar

Siroz, safra kesesi taşları tıkanması ile oluşan bir hastalıktır. Hemen önlem alınarak safra kesesinin ortaya çıkardığı bu hastalıklardan kurtulabiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu