Dekorasyon

Doğal Etki İle Yaşam Alanına Kış Dokusu Kazandırma!

Doğal Etki İle Yaşam Alanına Kış Dokusu Kazandırma! Dünya, bazı zaman dilimlerinde toplu bir salgın hastalığa maruz kalabilmektedir. İnsanlar yaşamlarını evde sürdürmek zorunda kaldıkları bu dönemde, iç mekanlarının boğucu yapısından kurtulmasını istemektedir. Özellikle kış ayları, yapısı itibariyle insanlara daha bir kasvetli gelmektedir. Güneş ışığının çok fazla görülmediği bu zaman diliminde, gerek ışığın iç mekanlara daha fazla yansıtılması gerekse de değişiklikler ile ortaya çıkarılan yeniliklerin insanları rahatlatması sağlanılmaktadır.

Doğal Etki İle Yaşam Alanına Kış Dokusu Kazandırma! İç mekanların tasarımı noktasında son dönemlerin trend olmuş ve moda olarak tercih edilen gerek stil gerek renk gerek doku gerek form ve gerekse de desenler, insanlar tarafından yakından takip edilmektedir. Bunlar değerlendirilerek yaşam alanları üstünde bilinçli dokunuşlarda bulunulmak istenmektedir. Buna yönelik atılabilecek en önemli adımı, doğal renkler oluşturmaktadır. Doğanın içerisinden gelen renklerin aynen yaşam alanı içerisinde kullanılması ve yaşam alanının renginin değiştirilmesi son zamanlarda daha fazla önemsenmektedir. Bir yanda vurucu doğal renkler diğer yanda bu renklerin parlak bir şekilde pastel tonlarla yaşam alanında hareketlendirmesi, son zamanların eğilimleri arasında yerini almaktadır.

Ağaç Dokulu Yeşilin Teması

Yaşam alanının doğal bir şekilde hareketlenmesini isteyen insanlar, özellikle en sevdikleri ağacın huzur veren yeşil renginin tonunda bunu aramaktadır. Gökyüzünün mavisi ile güneşin yapısından gelen rengi, insanın yaşam alanları için kullandığı tonlar arasında yer almaktadır. Doğal temalı renkler, son zamanlarda hem mobilyalar hem tekstil ürünleri hem duvarlar hem de dekorasyon objeleri üstünde kullanılmaktadır. Neo klasik etkiler oluşturma adına kullanılan renkler olarak bilinmektedir.

İnsanlar minimalist bir yaklaşımla yaşam alanlarındaki form ve malzemelere stil kazandırmak istemektedir. Bazen de, farklı stillerin bir araya getirilmesi ile yaşam alanlarını hareketlendirme yoluna gitmektedir. Kolay bir şekilde mekana yerleştirilen zıt estetik yapıların oluşturduğu ahenk, mekana ferahlık katabilmektedir.

Kültürel yahut ta etnik bir yaklaşımla ortaya konulan değişiklik, kendini bazen hasır sepetler bazen örgü duvar süsleri bazen İstifleme kutucukları bazen avize yahut ta aplik başlıkları olarak ortaya koyabilmektir. Dolapların kapakları, yatağın başlığı, sandalyelerin hasır özellikli dokusu, kilim ve halıların stilize edilen forumları bu etkiyi oluşturma adına kullanılabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu